Чи може голова профспілки працювати «на громадських засадах»?
Новини
12.06.2024
Чи може голова профспілки працювати «на громадських засадах»?
Чи може голова профспілкової організації працювати «на громадських засадах» без оформлення трудових відносин і виплати заробітної плати і які у нього виникають обов’язки?
Кожна профспілкова організація є окремою юрособою, яка має правоздатність, тобто може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав та брати на себе зобов’язання, самостійно брати участь у правовідносинах, бути позивачем та відповідачем у суді.
В Україні таку організацію визнають юрособою після її держреєстрації згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ст. 92 ЦКУ, юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Особа набуває повноважень голови профспілки, на підставі норм цивільного, а не обов’язково трудового законодавства. При цьому ЦКУ не встановлює обов’язку обтяжувати ці правовідносини трудовим договором.
Відомості про голову профспілки вносяться до ЄДР юросіб, ФОПів та громадських формувань в обов’язковому порядку, та з цього моменту особа набуває статусу офіційного представника з повноваженнями, визначеними Статутом.
У випадку роботи голови профспілкової організації за трудовим договором, голова приступає до роботи відповідно до посади, передбаченої штатним розкладом Профспілки з відповідними трудовими гарантіями, а саме виплатою зарплати, відпусткою, тощо, з визначеними посадовими обов’язками, які визначені не тільки Статутом, а й посадовими інструкціями тощо.
Водночас чинне законодавство не забороняє голові профспілки працювати «на громадських засадах». Проте, терміну «виконання функцій голови профспілки на громадських засадах» немає в законодавстві України. Однак на підставі аналізу різних нормативно-правових актів у Федерації профспілок України визначили такі ознаки роботи «на громадських засадах»:
норми трудового законодавства не поширюються на роботу на громадських засадах (зарплата, відпустка, сплата ЄСВ, мають повноваження, визначені Статутом);
відомості про роботу на громадських засадах не вносяться до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування і такі особи не набувають страхового стажу для призначення пенсії.
Важливо, що інформацію про роботу голови «на громадських засадах» необхідно зазначити в протоколі при проведенні виборів або в подальшому в протоколах.
Отже, голова профспілки може набувати своїх повноважень на підставі норм цивільного законодавства, тобто без оформлення трудових відносин, працювати «на громадських засадах».
Вас може зацікавити
Телефонна консультація з кадрових питань Консультації за телефоном від експертів «КАДРОВИК.UA» — це «швидка невідкладна допомога» для кадровика у багатьох випадках. А саме:
коли не маєте часу на пошук відповіді на кадрове запитання, а вирішити його потрібно негайно;
знайдені відповіді не задовольнили вас, тому що не містять норм законодавства;
ваша ситуація унікальна та потребує особистого радника;
хочете отримати швидку відповідь на кадрове запитання.