Чи повинен власник підприємства, який виконує управлінські функції, бути працевлаштованим на даному підприємстві?
Новини
30.01.2024
Чи повинен власник підприємства, який виконує управлінські функції, бути працевлаштованим на даному підприємстві?
Міністерство економіки України листом від 24.05.2023 р. № 4706-05/23807-09 надало роз’яснення щодо того, чи повинен власник підприємства, який виконує управлінські функції, бути працевлаштованим на даному підприємстві.
Відповідно до статей 65 і 128 Господарського кодексу України (далі — ГКУ) керувати підприємством, установою, організацією може як сам власник (засновник), так і найманий працівник.
У разі, якщо підприємством, установою, організацією керує найманий працівник, то між ним і роботодавцем виникають трудові відносини.
Водночас ГКУ надає власнику (засновнику) підприємства право самостійно здійснювати управління підприємством, якщо це передбачено установчими документами.
Слід розуміти, що юридично засновник виконує не обов’язки директора підприємства, а лише покладені на нього певні управлінські функції. І це головна його відмінність від директора — найманого працівника.
Виконання засновником обов’язків директора регламентується такими нормами законодавства як:
частина друга статті 65 і частина четверта статті 128 ГКУ, відповідно до якої засновник може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів;
частини третя і четверта статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV, відповідно до якої вести бухгалтерський облік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність має право власник (засновник) підприємства;
пункту 48.5.1 статті 48 Податкового кодексу України, відповідно до якого власник може підписувати податкову декларацію самостійно.
Законодавство не зобов’язує власника (засновника) підприємства, який виконує певні управлінські функції, укладати з самим собою будь-які угоди, у тому числі трудовий договір. У такому випадку трудові відносини не виникають. Отже, на такого керівника підприємства не можуть бути розповсюджені гарантії, передбачені законодавством для найманих працівників, зокрема, нарахування і виплата заробітної плати за виконану роботу.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: