Виклик працівників у військкомат: кадровий облік та оплата праці
Новини
07.11.2023
Виклик працівників у військкомат: кадровий облік та оплата праці
З метою забезпечення оборони держави був підписаний Указ Президента України «Про загальну мобілізацію», який передбачає призов до лав Збройних сил України та ін. силових структур шляхом вручення повісток.
Що таке повістка?
Повістка — це виключно письмовий документ-розпорядження, де вказано прізвище та ім’я конкретної особи для прибуття в термін до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
В цій повістці відповідно до Додатку № 11 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Порядок № 1487) вказується така інформація:
ПІБ військовозобов’язаного;
Місце проживання/реєстрації військовозобов’язаного;
Номер повістки;
Номер і дата розпорядження ТЦК та СП;
Дата, час і адреса прибуття до відповідного ТЦК та СП;
Посада, ПІБ керівника ТЦК та СП, його підпис, дату видачі і мокру печатку.
Хто має право вручити повістку?
Видається повістка під особистий підпис військовозобов’язаного, а не по телефону/смс-повідомлення і ін. усних повідомлень.
Вручати повістки можуть:
уповноважені представники ТЦК та СП;
виконавчі органи міських, сільських, селищних рад і керівники підприємств, установ, організації по місцю роботи військовозобов’язаного на підставі відповідного розпорядження ТЦК та СП.
Які є види повісток?
Види повісток:
для уточнення облікових даних (місце роботи, стан здоров’я, склад сім’ї тощо);
для призвання на навчальні збори;
для проходження військово-лікарської комісії (медичне обстеження) на придатність, обмежену придатність чи не придатність до військової служби;
мобілізаційне розпорядження, яке видається після проходження медкомісії з висновком про придатність до військової служби.
В повістках старого зразка була вказана мета виклику до ТЦК та СП, а в нових зразках відповідно до Додатку № 11 Порядку № 1487 цієї мети не вказують, тому військовозобов’язаний дізнається вже по факту на місці прибутті до ТЦК. Не зважаючи на те, що мета виклику відсутня в повістці, необхідно увільнити працівника від роботи. Вручення повістки — це не означає 100% мобілізації.
Виклик до ТЦК та СП і призов на військову службу оформляється в обов’язковому порядку працівником відділу кадрів відповідною документацією. Розглянемо та розберемо це далі.
Дії кадровика при виклику працівника у військкомат для уточнення облікових даних:
Працівник повідомляє відділ кадрів про вручення повістки і надає особисто чи надсилає її електронним засобом зв’язку при неможливості фізично надати. Але в такому випадку на підприємстві повинен бути обов’язково попередньо запроваджений наказ про використання електронного документообігу.
Кадровик надає наказ про увільнення від роботи на підставі повістки.
В табелі обліку робочого часу проставити позначку «ІН» (код 22 — Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.)).
На період увільнення працівника зберігається посада, робоче місце і середній заробіток (оскільки це не призов на військову службу, а виклик для уточнення даних).
Дії кадровика при виклику працівника у військкомат на навчальні збори:
Працівник надає повістку до відділу кадрів.
Видається наказ про увільнення від роботи на весь період зборів зі збереженням посади, робочого місця і середнього заробітку. Якщо ці збори співпадають з відпусткою працівника, тоді значить переноситься ця відпустка.
В табелі обліку робочого часу ставимо позначку «ІН».
Дії кадровика при виклику працівника у військкомат для проходження військово-лікарської комісії:
Працівник, який проходить медичне обстеження в лікувально-профілактичному закладі за направленням ТЦК та СП, надає роботодавцю повістку і довідку з засвідчену підписом завідуючого відділення і печаткою закладу. І це є підставою для збереження середнього заробітку працівнику.
Видається наказ про увільнення від роботи.
В табелі відмічаємо позначкою «ІН».
Якщо працівника призвали до військової служби під час мобілізації, то в такому випадку дії кадровика повинні бути такими:
Працівник надає повістку до відділу кадрів з ТЦК та СП про призов на військову службу.
Видається наказ про увільнення працівника зі збереженням посади і робочого місця на період військової служби. Середній заробіток в даному випадку не зберігається. З даним наказом ознайомлюємо під особистий підпис працівника.
В табелі обліку робочого часу проставляємо позначку «І».
Виходячи з вище викладеного, можна зробити висновок, якщо працівник надав повістку з військкомату, то роботодавець зобов’язаний в будь-якому випадку видати наказ про увільнення від роботи на період перебування у ТЦК та СП. Єдине, що середній заробіток не зберігається мобілізованим працівникам, а при виклику для уточнення даних, навчальні збори, проходження ВЛК — середній заробіток зберігається.
Вас може зацікавити
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Програму затверджено Генштабом ЗСУ
Навчанням передбачено:
Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка