Чи можливе працевлаштування під час призупинення дії трудового договору?
Новини
26.12.2022
Чи можливе працевлаштування під час призупинення дії трудового договору?
Особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі — працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначає Закон України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136).
Відповідно до статті 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тож працівник, з яким призупинили трудовий договір, й надалі перебуває у трудових відносинах із підприємством та має основне місце роботи.
Проте, працівники, з якими призупинено дію трудового договору на основному місці роботи, можуть працевлаштуватися на умовах повного робочого дня як сумісники. Вважаючи на те, що відповідно до Закону № 2136 призупинення дії трудового договору можливе лише у період дії воєнного стану, працевлаштування на новому місці роботи можливо тільки до скасування воєнного стану. Тому, при працевлаштуванні працівник зобов’язаний повідомити свого нового роботодавця про наявне основне місце роботи та укладати трудовий договір тимчасово, на час до скасування воєнного стану. Згода основного роботодавця при цьому не потрібна.
Разом із тим таке працевлаштування може надати змогу працівнику не тільки отримувати заробітну плату, а й накопичувати страховий стаж та розраховувати на допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у разі хвороби, оскільки під час призупинення трудового договору виплата заробітної плати за основним місцем роботи роботодавцем не здійснюється, тому відсутня і база нарахування ЄСВ, а відповідно ЄСВ не сплачується. Відшкодування зарплати, гарантійних та компенсаційних витрат працівникам за цей період покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України. Зарахування страхового стажу за період призупинення дії трудового договору наразі також не передбачено законом. Відповідно особи, трудовий договір яких призупинено у період воєнного стану, не мають права й на оплату лікарняних.
Вас може зацікавити
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.