15.10.2022 набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном» від 21.09.2022 р. № 2623-IX (далі — Закон).
На які зміни чекати працівникам-іноземцям?
Основне нововведення прийнятого Закону — українці, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, матимуть рівні умови оплати праці.
До того, як Закон прийняли, були встановлені вимоги щодо виплати іноземцям 5–10 мінімальних зарплат — не враховуючи особливі категорії співробітників. Це з фінансової точки зору було непросто для роботодавців та інколи призводило до тінізації трудових відносин з іноземцями.
Тепер вже немає поділу на особливі категорії співробітників (на кшталт: іноземні високооплачувані фахівці, засновники та/або учасники юрособи, іноземні ІТ-спеціалісти тощо). Натомість є іноземні наймані співробітники, яким потрібно виплачувати одну мінімальну зарплату на місяць.
Дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні
Працедавці мають право брати на роботу іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (стаття 42 Закону). Дозвіл видається на ім’я іноземця, але заява подається від компанії.
Працювати іноземці/особи без громадянства можуть на різних посадах в одного/кількох працедавців за умови, якщо кожен з них має відповідний дозвіл. Раніше такий дозвіл потрібний був на кожній посаді.
Дозвіл не потрібен, якщо іноземець працює в одного роботодавця на посадах за сумісництвом. Але є умова: строк дії трудового договору на посаді за сумісництвом не має перевищувати строк дії дозволу за основним місцем роботи.
Дозвіл на працевлаштування тепер зможуть отримати іноземці, які навчаються у ВНЗ, на період навчання та після закінчення, якщо отримали дозвіл за 30 к. д. до закінчення навчання.
Скільки треба заплатити за дозвіл?
З прийняттям Закону працедавцям, які мають намір взяти на роботу іноземців, доведеться заплатити за видачу дозволу більше. Так, у 2022 році платити за дозвіл потрібно:
- до 6 міс. включно — 7443 грн;
- від 6 міс. до 1 р. включно — 12 405 грн;
- від 1 до 2 р. включно — 19 848 грн;
- від 2 до 3 р. включно — 24 810 грн.
Заплатити за продовження дії дозволу доведеться менше на 1 прожитковий мінімум, ніж від оплати за видачу дозволу на відповідний термін.
Протягом якого строку діє дозвіл на працевлаштування?
Дозвіл тепер можна отримати на строк до 2 років (все залежить від терміну дії ТД/контракту). Раніше строк дозволу не мав перевищувати 1 рік, а якщо це особливі категорії співробітників — три роки. Так, посвідка на тимчасове проживання має оформлятися на строк дії дозволу.
Питання видачі/продовження дії дозволу на застосування праці росіянам, білорусам, громадянам інших держав, яких визнали такими, що становлять загрозу держсуверенітету, територіальній цілісності та демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, погоджується із регіональними органами СБУ.
Що робити, якщо іноземець пошкодив/втратив дозвіл?
Змінами передбачено — якщо дозвіл на працевлаштування пошкодився або особа його втратила, можна отримати дублікат.
Для цього працедавцю треба написати заяву в довільній формі. А якщо є пошкоджений дозвіл — додати його до заяви. Платити за внесення змін до дозволу/видачу дубліката не потрібно.
Скасування дозволу
До Закону «Про зайнятість населення» додано норму, згідно з якою буде здійснюватися моніторинг сплати працедавцем ЄСВ. У разі несплати ЄСВ протягом 2 міс. з дати укладення ТД/контракту з іноземцем, дозвіл на застосування праці буде скасовано.
Про Закон
Нагадаємо що нові правила працевлаштування іноземців та осіб без громадянства пов’язані з набранням чинності 15 жовтня 2022 р. Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном». Верховна Рада прийняла його 21 вересня поточного року.
Цей Закон вносить зміни до:
- ЗУ «Про зайнятість населення»
- ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»
Наталія Назарко