Працівники та роботодавці за взаємної згоди зможуть укладати трудові договори, у яких самі визначатимуть більшість умов співпраці, що позбавить необхідності оформлення зайвих десятків паперів та архаїчних штрафів і дозволить збільшити заробітні плати працівникам та встановлювати гнучкі умови праці.
Члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входять 100 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, закликають народних депутатів України якнайшвидше прийняти в цілому законопроект № 5371, який є вкрай важливим у цей складний воєнний час.
Ми вважаємо, що радянське трудове право, що дотепер діє в Україні, не відповідає вимогам ринкової економіки та поточним умовам воєнного часу.
Трудові відносини досі регулюються застарілим Кодексом законів про працю, розробленим у СРСР в умовах радянської адміністративно-командної економіки, в якій єдиним роботодавцем була держава і державні підприємства. В умовах сучасних економічних реалій вкрай жорстка зарегульованість трудових відносин суперечить принципам ринкового саморегулювання, сучасного організаційного і кадрового менеджменту, не відповідає актуальним потребам ринку праці та створює численні необґрунтовані бюрократичні перепони як для самореалізації найманих працівників, так і для підвищення конкурентоздатності роботодавців.
Критичними є такі проблеми українського трудового законодавства:
- застаріла та надто складна система нормування й оплати праці, нормування та обліку робочого часу, надання відпусток тощо;
- невідповідність застарілих методів державного регулювання трудових відносин реаліям ринкової економіки;
- критична забюрократизованість та складність здійснення трудових відносин для роботодавців і працівників, що негативно позначається на динаміці процесів господарювання та пригнічує економічні стимули;
- надмірна складність чинних процедур обліку кадрів та великий масив кадрової документації, на ведення якого витрачаються значні обсяги фінансових, часових і людських ресурсів;
- невиправданий тиск на бізнес з боку контролюючих органів та постійні загрози накладення санкцій і штрафів за порушення численних бюрократичних процедур, передбачених застарілим законодавством про працю.
Зараз вкрай необхідними є зміни до трудового законодавства, які би привели до створення робочих місць, зруйнованих внаслідок війни. Цей законопроект (№ 5371) надає право людям укласти договір із роботодавцем на своїх умовах, щоб людина у ринкових умовах могла реалізуватися, продаючи свій найманий труд за високу зарплату. У вільному трудовому договорі буде передбачений результат, а не процес роботи — у цьому полягає прогресивний характер документа.
У межах вільного трудового договору сторони на власний розсуд врегульовують свої стосунки: щодо системи та режиму оплати, працевлаштування та звільнення, робочого часу, тривалості робочого тижня, відпустки та вихідних тощо. Це особливо важливо у сучасному світі, де з’явилися сотні нових креативних професій, які вимагають особливого режиму організації та винагороди праці.
Водночас цей вільний трудовий договір має все необхідне для захисту працівника — він має обов’язково містити всі гарантії для працівника, передбачені міжнародними конвенціями, а також істотні умови (місце роботи, дата, строк дії, умови оплати праці).
Цей проект надає можливість робітникам та роботодавцям більш гнучко змінювати умови співпраці, зменшити витрати на адміністрування, що у підсумку надасть можливість встановлювати кращі умови праці.
Закликаємо народних депутатів підтримати законопроект № 5371 у другому читанні та в цілому, що призведе до модернізації трудового законодавства в Україні, відходу від застарілих радянських норм, наближення до світових трендів провідних економік.