Виявлення неоформлених працівників: особливості поточних інспекційних відвідувань
Новини
16.07.2021
Виявлення неоформлених працівників: особливості поточних інспекційних відвідувань
На початку каденції новобраного Парламенту за ініціативи Президента в грудні 2019 року відповідальність за порушення законодавства про працю була пом’якшена і розміри штрафів знижені.
На гребені змін та очікуваних полегшень бізнес середовище в кінці 2019 на початку 2020 року активно обговорювало ситуацію з оскарженням порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який було затверджено Урядом Володимира Гройсмана, що запровадив інспекційні відвідування суб’єктів господарювання інспекторами Держпраці.
Ось ми пережили суворі карантинні обмеження пов’язані із світовою пандемією коронавірусу і відновили свою роботу заклади громадського харчування, побутового обслуговування населення, торгівлі, запрацювала у звичному режимі сфера послуг.
Разом зі зняттям обмежень виконавча влада повідомила про черговий похід контролюючих органів в особі ДПС та Держпраці в бізнес для виявлення неоформлених працівників.
В цілому прийом не новий, такий захід вже реалізовувався у 2019 році.
Слід наголосити, що механізм боротьби з неоформленими працівниками залишився незмінним і передбачає активні дії податківців з аналітичного дослідження відомостей про роботодавця через призму можливості виконання бізнес процесів наявними трудовими ресурсами та інспекторів Держпраці з перевірки отриманих відомостей під час інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання.
На сайтах новин та офіційних порталах органів виконавчої влади майорять оголошення про початок з 1 липня цього року активної фази боротьби з неоформленими працівниками. Територіальні управління Держпраці уже почали публічно звітуватись про кількість виявлених неоформлених працівників в регіонах.
Не зважаючи на гучні публічні заяви представників влади, доречним є все таки звернутись до першоджерел, освіжити в пам’яті процедури за якими проводяться інспекційні відвідування та вжити попереджувальних заходів для мінімізації можливих негативних наслідків таких відвідувань.
Нормативне регулювання проведення інспекційних відвідувань залишилось на сьогодні незмінним і закріплено постановою Кабміну від 21.08.2019 р. № 823 (далі — Порядок № 823).
Документами, які надають право інспектору здійснювати інспекційне відвідування Порядок № 823 визначає посвідчення посадової особи та направлення на таке відвідування.
У зв’язку із зміною підпорядкування Держпраці від Мінсоцполітики до Мінекономрозвитку у 2020 році було змінено нормативне регулювання форм документів, які складаються під час здійснення заходів державного нагляду та контролю.
Так наказом Мінекономрозвитку від 27.10.2020 р. № 2161 затверджені нові форми документів, серед яких є форма, акту та форма вимоги. Однак серед затверджених документів відсутня форма направлення на відвідування, хоча в змісті затвердженої форми акту передбачено відмітка про надання для ознайомлення направлення, а також про вручення його копії.
В офіційних повідомленнях Держпраці акцентує увагу на правах інспекторів проводити інспектування на підставі посвідчення при цьому уникає згадувань і не наголошує на такому необхідному документі як направлення у якому має бути зазначено мета відвідування та питання які підлягають з’ясуванню.
Крім того, ще одним запобіжником недобросовісних контролерів є ведення на підприємстві журналу реєстрації заходів державного нагляду у якому інспектор згідно пункту 8 Порядку № 823 має внести відповідний запис.
Однак, єдиними безальтернативними підставами для відмови у допуску інспектора до заходу є відсутність службового посвідчення, або не оприлюднення на офіційному веб-сайті Держпраці уніфікованої форми акту відвідування.
Таким чином, категоричної відмови в допуску до інспекційного відвідування вчиняти не варто у жодному разі, з огляду на значні фінансові наслідки.
Разом з тим, доречним є послідовне та методичне документування усіх дій контролера, в тому числі за допомогою фото та відео фіксації, права роботодавця на застосування яких закріплені Порядком № 823.
Разом з тим, слід нагадати також, той факт, що Порядок № 823 оскаржується в судовому порядку і рішенням ОАС м. Києва від 28.04.2021 у справі № 640/17424/19 визнано протиправною та нечинною постанову КМУ від 21.08.2019 р. № 823.
Підставами для такого рішення суду стали недотримання Урядом встановленого порядку узгодження та прийняття регуляторних актів та наділення посадових осіб органів місцевого самоврядування повноваженнями, які КЗпП України, як спеціальним законом з питань праці, такими повноваженнями не наділяються.
Кабінетом Міністрів та Держпраці 14.06.2021 подано апеляційні скарги на судове рішення.
Враховуючи нормативні приписи статті 265 КАС України, якщо Шостий апеляційний адміністративний суд залишить рішення першої інстанції без змін а скарги держорганів без задоволення, гучна пропіарена операція влади по боротьбі із неоформленими працівниками може закінчитись протягом двох найближчих місяців через втрату чинності Порядку № 823 на підставі рішення суду у справі № 640/17424/19, яке набере законної сили.
Підсумовуючи викладене, до вирішення справи у суді, суб’єктам господарювання, які використовують працю найманих працівників доречно забезпечити оформлення трудових відносин у спосіб передбачений трудовим законодавством, а інспекційні відвідування, які будуть проводитись у них представниками Держпраці проводити керуючись чинним Порядком № 823 та формами документів затверджених Мінекономрозвитку.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.