Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Право на відпочинок: інші види відпусток, про які варто знати
Новини
10.06.2021
Право на відпочинок: інші види відпусток, про які варто знати
 

Серед категорій відпусток передбачені ще наступні види — творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях, відпустка у зв’язку з профспілковим навчанням, додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності. Необхідно знати важливі деталі про порядок, умови надання даних відпусток як їх оформляють та оплачують.

Творча відпустка

Відповідно до статті 16 Закону України «Про відпустки» творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.

Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.1998 р. № 45 (далі — Постанова № 45).

Важливо! З 6 вересня 2014 року набрав чинності новий Закон України «Про вищу освіту», яким було запроваджено науковий ступінь «доктор філософії» замість наукового ступеня «кандидат наук», але дані зміни не були внесені в Постанову № 45.

Як отримати творчу відпустку для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня? Дана відпустка надається на підставі заяви працівника та рекомендації наукової (науково-технічної) ради центрального органу виконавчої влади або вченої ради ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації чи науково-дослідного інституту відповідного профілю про доцільність надання творчої відпустки.

Важливо! Така відпустка не надається для закінчення дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора наук особам, які закінчили відповідно аспірантуру чи докторантуру, а також здобувачу одного й того самого наукового ступеня повторно.

Як отримати творчу відпустку для написання підручника чи наукової праці? Ця творча відпустка надається на підставі заяви працівника та довідки видавництва про включення підручника чи наукової праці до плану випуску видань на поточний рік.

На підставі вищезазначених документів роботодавець видає наказ про надання відпустки.

Звертаємо увагу! Творчі відпустки надаються працівникам за основним місцем їхньої роботи.

Окрім цього, слід зазначити наступне:

  • для надання творчої відпустки повної тривалості не має значення строк безперервної роботи працівника на підприємстві, в установі, організації;
  • творча відпустка не продовжується на святкові та неробочі дні. Не продовжується і не переноситься творча відпустка і в тому випадку, якщо вона збігається з періодом тимчасової непрацездатності працівника.

Відпустка для підготовки та участі в змаганнях

Відпустка для підготовки та участі в змаганнях надається працівникам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях. Тривалість, порядок, умови надання та оплати відпусток для підготовки та участі в змаганнях встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 565.

Надаються тривалістю не більш як 40 календарних днів на рік. Тривалість відпустки включає час, необхідний для проїзду до місця проведення спортивних змагань та повернення.

Звертаємо увагу! Конкретна тривалість відпустки зазначається в листі-виклику на відповідні спортивні змагання.

Відпустки надаються на підставі заяви працівника та листа-виклику на відповідні спортивні змагання, який готується Міністерством молоді та спорту. Відпустки можуть надаватися частинами, про що зазначається в даному листі-виклику.

На час перебування у відпустках за працівниками зберігається місце роботи (посада). В листі Міністерства соціальної політики України від 13.09.2011 р. № 763/13/84-11 зазначається як здійснювати оплату відпусток для участі в змаганнях. Пунктом 7 вищеназваного Порядку № 565 визначено, що оплата цих відпусток здійснюється за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, призначених на оплату праці, або коштів фізичної особи, в якої працюють за трудовим договором працівники.

Відпустка у зв’язку з профспілковим навчанням

Конкретного порядку надання даної відпустки законодавчо не визначено. Вона належить до додаткових навчальних відпусток, передбачена статтею 151 Закону України «Про відпустки» та ч. 7 ст. 252 КЗпП України.

Надається на час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів підприємства, установи, організації, додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 6 календарних днів.

Звертаємо увагу! Для отримання відпустки працівнику необхідно написати заяву, а роботодавцю видати наказ про надання відпустки. До заяви працівник може додати на підтвеодження лист-запрошення на профспілкове навчання із зазначенням конкретної дати початку та тривалості цього навчання.

Додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності

Даний вид відпустки надається учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Вищезазначеним категоріям осіб надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Як отримати дану відпустку? Ця відпустка надається на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Зразки посвідчень учасника бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» від 12.05.1994 р. № 302.

Важливо! Відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності має надаватися як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Загальні умови щодо порядку надання даних відпусток

Звертаємо увагу, що дані категорії відпусток характеризуються наступними умовами їх надання:

  • на час відпусток за працівниками зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата (розрахунок здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100.);
  • надаються за календарний рік;
  • якщо працівник має право на одну з таких відпусток і у поточному календарному році використав її за попереднім місцем роботи, то за новим місцем роботи він права на відпустку за цей рік немає;
  • не продовжуються та не переносяться у разі тимчасової непрацездатності працівника;
  • не підлягають поділу на частини;
  • не надаються за минулий рік, якщо працівник не скористався правом у поточному році;
  • компенсація за невикористані дні відпусток не виплачуються.
Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Надія Йолкіна, Катерина Швець

Трудові ініціативи

Переглядів: 2252 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com