Голова профкому звільняється: які звіти потрібно подавати?
Новини
27.05.2021
Голова профкому звільняється: які звіти потрібно подавати?
У нашій профспілковій організації може виникнути обставина, коли звільниться за власним бажанням голова профспілкової організації. Які звіти та до якого органу необхідно подати через звільнення голови профкому (голова працював за сумісництвом на платній основі)?
Профспілкові організації діють відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-XIV (далі — Закон № 1045).
Статтею 16 цього Закону передбачено, що профспілки, у т. ч. їх об’єднання, а також профспілка підприємства, установи, організації, яка діє на підставі власного статуту, легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу в держреєстратора.
Професійні спілки, їх об’єднання у своїй діяльності незалежні від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні. Профспілки самостійно організовують свою діяльність, проводять збори, конференції, з’їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не суперечать законодавству (ст. 12).
Відтак профспілка — це окрема юридична особа (чи громадське об’єднання), яка має свої структурні підрозділи (ланки), органи управління і є роботодавцем, зокрема, для голови, котрий може працювати на платній основі і бути звільненим від основної роботи (на підприємстві) на час керівництва профспілкою на умовах, визначених Законом № 1045.
Якихось спеціальних умов звільнення голови профкому, які б вимагали подання спеціальної звітності до державних органів, ані Закон № 1045, ані КЗпП не визначають. Тому трудові відносини голови з профспілкою припиняються на загальних умовах, обумовлених КЗпП, Законом № 1045 та статутом. Як юридична особа профспілка повинна відобразити інформацію про припинення трудових відносин із найманим працівником у Єдиному звіті, у додатках Д5 та 4ДФ, у відповідному кварталі.