Новий вид військової служби, облік на роботі і штрафи за ухилення
Новини
31.03.2021
Новий вид військової служби, облік на роботі і штрафи за ухилення
Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» (президентський законопроект № 3553).
Проект було подано на розгляд ВР ще в травні 2020 року.
Закон запроваджує новий вид військової служби — за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. На таку службу призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.
Законом передбачено створення на базі військових комісаріатів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, забезпечення належного функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Пропонується також внести ряд змін в КЗпП:
військово-обліковий документ стане обов’язковим при працевлаштуванні;
колишні військовослужбовці отримають переважне право на залишення на роботі при скороченні;
на працівників призваних на військову службу з числа резервістів в особливий період поширюватимуться гарантії відноснозбереження місця роботи, посади і середнього заробітку.
Керівники підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування та форми власності на вимогу відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки забезпечують своєчасне прибуття військовозобов’язаних та резервістів до визначених пунктів збору.
Поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов’язаного чи резервіста визнаються перешкоди стихійного характеру, сімейні обставини та інші поважні причини, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зростуть штрафи за порушення війського обліку працівників. Пропонується оновити санкції ст. 210-1 КпАП, встановивши за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію штраф на громадян від 1700 до 3400 грн і на посадових осіб — від 3400 до 5100 грн. А в особливий період на посадових осіб — від 5100 до 8500. Наразі штрафи вдесятеро менші.
Крім того, проектом пропонується посилити відповідальністьрезервістів за порушення правил військового обліку. Підвищити адмінштраф у сім разів (510–850 грн, а за повторне порушення чи в особливий період — від 850 до 1700 грн).
За зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, — штраф від 510 до 850 грн, а в особливий період — від 850 до 1700 грн.
Посилюється також кримінальна відповідальність. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період — карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Ухилення резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаром, — карається штрафом від 5100 до 8500 грн або виправними роботами на строк до двох років.
Ухилення від навчальних (спеціальних) зборів — штраф від 8500 до 11 900 грн або виправними роботами на строк до двох років.