Щорічні відпустки надаються за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ст. 6 Закону про відпустки). Так, наприклад, якщо трудовий договір був укладений 28.12.2018 р., то щорічна основна відпустка має бути надана працівникові за робочий рік з 28.12.2018 р. по 28.12.2019 р.
Але право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на такому підприємстві (частина п’ята ст. 10 Закону про відпустки).
У разі надання працівникові зазначених щорічних відпусток до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи їх тривалість визначається пропорційно відпрацьованому часу.
Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного до робочого року (частина дев’ята ст. 10 Закону про відпустки).
Отже, після закінчення шести місяців безперервної роботи на підприємстві працівник має право отримати щорічну відпустку повної тривалості.
Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи надаються відповідно до графіка відпусток у будь-який час робочого року, який відлічується з дати укладення трудового договору.
Надання щорічних відпусток в рахунок робочого року, який ще не почався, чинним законодавством не передбачено.
Тобто працівник має право взяти відпустку у будь-який час робочого року незалежно від відпрацьованого часу.
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.