Де зберігати і хто заповнює трудову книжку працівника підприємця?
Новини
22.11.2019
Де зберігати і хто заповнює трудову книжку працівника підприємця?
Трудові книжки зберігаються у фізичної особи — підприємця чи у самого працівника? І хто має вносити записи до трудових книжок?
Трудова книжка працівника, який працює у підприємця, зберігається у працівника. Це чітко встановлено п. 2.21-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 р. № 58: трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо), зберігаються безпосередньо у працівників.
Додамо, що Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 р. № 260, яким також затверджено форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, залишається чинним, але не застосовується в частині реєстрації трудових договорів у центрі зайнятості. З 01.01.2015 р. вилучено ст. 241 КЗпП, яка наказувала реєструвати в центрі зайнятості трудовий договір між підприємцем і найманим працівником. Натомість підприємець, як і решта роботодавців, має подавати до податкового органу повідомлення про укладення трудового договору.
З огляду на скасування ст. 241 КЗпП не застосовують також і норми ч. 2 п. 2.21-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, за якою записи до трудової книжки посвідчувалися центром зайнятості. Таким чином, усі записи до трудової книжки найманого працівника підприємець робить самостійно і засвідчує своїм підписом (і печаткою — за наявності).
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.