На яких підставах Держпраці може завітати з інспекційним відвідуванням
Новини
12.08.2019
На яких підставах Держпраці може завітати з інспекційним відвідуванням
В Управлінні Держпраці у Хмельницькій області пояснили, що інспекційні відвідування є законними.
Їх фахівці нагадали: право на перевірку дотримання роботодавцями законодавства про працю в цілому Держпраці та її територіальним органам надає ст. 259 КЗпП, а оплати праці — ст. 35 Закону України «Про оплату праці».
При цьому за результатами інспекційного відвідування інспектори праці складають документи, форми яких затверджені наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 р. № 1338.
І хоча ці форми містять посилання Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295, який втратив чинність, проте сам Наказ № 1338 Мінсоцполітики є чинним.
Тож, як бачимо, думка контролерів щодо законності інспекційних відвідувань непохитна.
Водночас зауважимо: якщо не була затверджена й оприлюднена на офіційному веб-сайті органу контролю уніфікована форма акта, у якій передбачено перелік питань залежно від ступеня ризику, то можна не допускати посадових осіб органу контролю до перевірки (абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 877). Проте такий акт не був затверджений. Натомість Мінсоцполітики наказом від 18.08.2017 р. № 1338 визначило форму акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю. Тобто затвердили форми актів, приписів і постанов про накладання штрафів на виконання Постанови № 295 замість того, аби визначити уніфіковану форму акта на підставі Закону № 877. Тож і виходить, що суб’єкти господарювання мають усі підстави не допускати інспекторів праці до перевірки.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.