Як підприємству оформити двох кранівників для роботи на одному крані з графіком по 2 тижні (два через два, 5 днів на тиждень, 8 годин на добу)? Яка форма заяви від працівника? Чи треба складати графік змінності?
Відповідно до ст. 56 КЗпП за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватися як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.
Робота на умовах неповного робочого часу не обумовлює будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
У даному випадку працівник працюватиме, скажімо так, неповний робочий місяць, то з огляду на ст. 56 КЗпП напрошується висновок, нібито робота на таких умовах неможлива.
Водночас КЗпП не визначає особливостей роботи на умовах ненормованого робочого дня, поділу дня на частини, гнучкого графіка роботи тощо, але які широко практикуються.
Звідси висновуємо, що робота на умовах неповного робочого місяця можлива, оскільки прямо не заборонена. Щоправда, якщо організація роботи на умовах ненормованого робочого дня, поділ дня на частини, гнучкий графік роботи тощо регламентується методичними рекомендаціями Мінсоцполітики, то щодо неповного робочого місяця жодних напрацювань немає.
Робота тижнями зачіпатиме два суміжні місяці, і кількість днів тижня, що належать до різних місяців, буде різною. Наприклад, робота два тижні в липні — це робота з 1-го по 14-е, з 15-го по 28-е, а тоді 3 дні липня і 2 дні серпня + 5–11 серпня і т. д. Тому складання графіків виходу на роботу обов’язкове, як і за будь-якого іншого режиму, відмінного від стандартного п’ятиденного чи шестиденного робочого тижня.
Оформити працівнику такий режим роботи можна, зафіксувавши в колективному договорі та в правилах внутрішнього трудового розпорядку норми на кшталт:
«Запровадити за професією «кранівник» неповний робочий час з режимом роботи два тижні на місяць, встановивши при цьому п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота та неділя) і тривалістю щоденної роботи 8 год. Працівники виходять на роботу за графіками, які доводяться до їх відома не пізніше ніж за місяць. Оплату праці проводити пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. Робота на умовах неповного робочого місяця не обумовлює будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників».
Про зміну режиму роботи працівників слід попередити за два місяці або ж запровадити його за їх заявами.