Як надати та оплатити додаткові відпустки у зв’язку з навчанням студенту ВНЗ — працівникові державної установи за основним місцем роботи та внутрішнім сумісництвом?
Які документи повинен подати працівник роботодавцю?
Чи має право роботодавець відправити внутрішнього сумісника у навчальну відпустку без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку, без його письмової згоди?
Чи допускається розірвання строкового трудового договору з внутрішнім сумісником під час навчання в односторонньому порядку?
Консультує Міністерство соціальної політики України
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі, передбачено надання додаткових оплачуваних відпусток. Тривалість таких відпусток залежно від рівня акредитації закладу освіти, форми навчання, курсу, встановлено ч. 1–4 цієї статті.
Відпустки, передбачені п. 1 і 2 ч. 1 та 4 названої статті, надаються впродовж навчального року.
Підставою для надання відпустки у зв’язку з навчанням є довідка-виклик з навчального закладу, у якій обов’язково зазначається тривалість додаткової відпустки студента на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про освіту» планування навчального процесу належить до компетенції вищих навчальних закладів освіти, тобто їм належить право розподілу встановленої законом тривалості додаткової оплачуваної відпустки протягом навчального року.
Ураховуючи зазначене, роботодавець зобов’язаний надати працівникові відпустку у зв’язку з навчанням у строки та на термін, визначений у довідці-виклику, в межах тривалості, передбаченої ст. 15 Закону, наприклад, не більш як 40 календарних днів на навчальний рік на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання.
Також слід зазначити: якщо працівник протягом навчального року використав належну йому тривалість відпустки, передбаченої ст. 15 Закону, то для виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів тощо, які проходять до кінця цього навчального року, працівник може скористатися щорічною відпусткою чи її частиною або відпусткою без збереження заробітної плати.
Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 р. № 245 та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну України від 28.06.1993 р. № 43.
Відповідно до п. 6 цього Положення відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.
Ця норма поширюється на працівників-сумісників державних підприємств, установ, організацій.
Відповідно до статті 217 КЗпП на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.
Працівникам, які працюють за сумісництвом, оплачувати час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням не передбачено.
Тому на період додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням, що надається за основним місцем роботи, на роботі за сумісництвом слід надавати відпустку без збереження заробітної плати згідно з п. 14 ст. 25 Закону, яка надається обов’язково працівнику-суміснику — терміном до закінчення відпустки за основним місцем роботи.
Відпустка, передбачена ст. 25 Закону, надається виключно на бажання працівника.
Слід також зазначити, що відповідно до ст. 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Видання для кадровиків
Віталіна Коркушко