Чи може іноземець, який постійно проживає в Україні, працювати на умовах трудового або іншого договору без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства?
Консультує Міністерство соціальної політики України
За статтею 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно зі ст. 8 КЗпП трудові відносини громадян України, які працюють поза її межами, а також трудові відносини іноземних громадян, що працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право».
Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р, № 5067-VІ (далі — Закон) іноземці та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, надано притулок в Україні, визнано особами, що потребують додаткового захисту, надано тимчасовий захист, а також ті, які одержали дозвіл на імміграцію в Україну, мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.
За пунктом 1 ч. 6 ст. 42 Закону без передбаченого цією статтею дозволу працевлаштовують іноземців, які постійно проживають в Україні.
Згідно з ч. 5 ст. 42 Закону іноземці та особи без громадянства не можуть призначатися на посаду або займатися трудовою діяльністю, коли згідно із законодавством призначення на відповідну посаду або провадження певного виду діяльності пов’язане з належністю до громадянства України, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Ураховуючи викладене, іноземці, які постійно проживають в Україні, не потребують, дозволу на працевлаштування. Крім того, іноземці та особи без громадянства не можуть бути призначені на окремі посади або проводити певну трудову діяльність, якщо відповідно до закону призначення на ці посади або провадження такої діяльності пов’язане з належністю до громадянства України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Видання для кадровиків
Світлана Стасюк