Робочий час — це час, протягом якого працівник виконує роботу згідно з трудовим договором та чинним законодавством. У чинному законодавстві прописані різні режими робочого часу, зокрема, і ненормований робочий день.
Ненормований робочий день — особливий режим робочого часу, який встановлюється у разі неможливості нормування часу трудового процесу. Певна категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу. Це визначається не тільки тривалістю робочого часу, але й обсягом виконаних робіт та колом обов’язків.
Законодавче визначення ненормованого робочого часу міститься у Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки через особливий характер праці, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 № 7.
Основним документом, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини є колективний договір.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про відпустки» щорічна додаткова відпустка надається працівникові з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт і професій, визначених колективним договором, угодою.
Відпустки надаються з дотриманням загальних правових норм чинного законодавства за умови врахування особливостей, передбачених спеціальними нормативними актами у відповідних сферах діяльності, та прописані у колективному договорі.
Особливістю даної відпустки є те, що працівникам з неповним робочим днем не може застосовуватися ненормований робочий день, а працівники з неповним робочим тижнем можуть працювати в умовах ненормованого робочого дня і користуються правом на щорічну додаткову відпустку.
Отже, щорічна додаткова відпустка надається працівникам з ненормованим робочим днем як своєрідна компенсація за виконаний обсяг робіт, складність, ступінь напруженості.
Видання для кадровиків
Світлана Нагорна