Чи має право власник або уповноважений ним орган приймати працівника на роботу у вихідний день? З якого дня розпочинаються трудові відносини між власником або уповноваженим ним органом і працівником, якщо в наказі (розпорядженні) дата прийняття на роботу визначена як вихідний день?
Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін.
Оформлювати трудові відносини з працівником у вихідний день законодавством України про працю не забороняється.
Керівники підприємств, установ, організацій мають право самостійно встановлювати індивідуальні графіки роботи відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку та колективного договору. При цьому вихідні дні можуть не збігатися із загальновстановленими календарними вихідними днями.
Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 50 і 51 КЗпП).
Таким чином, трудовий догорів може бути укладено в будь-який день тижня, незалежно від того, будній він чи вихідний.
Під час укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчують особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), стан здоров’я тощо.
Частиною 3 ст. 24 КЗпП установлено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У наказі (розпорядженні) обов’язково має бути зазначено конкретну дату початку роботи працівника.
Працівника, якого приймають на роботу, повинні ознайомити під підпис з наказом (розпорядженням) про його прийняття.
Слід нагадати про обов’язок власника або уповноваженого ним органу проінструктувати працівника і визначити йому робоче місце.
Так, до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний:
- роз’яснити працівникові його права і обов’язки та поінформувати під підпис про умови праці, наявність на робочому місці, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їхнього впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
- ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його потрібними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.
У разі виконання зазначених вимог працівника може бути допущено до виконання роботи, визначеної трудовим договором.
Якщо вихідний день визначений у наказі (розпорядженні) як дата прийняття на роботу, то трудові правовідносини між працівником та власником або уповноваженим ним органом мають розпочинатися саме цього дня, хоча це і був вихідний день відповідно до графіка роботи (змінності).
Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 р. № 58 (зі змінами), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу. переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видавання наказу (розпорядження), але не пізніше від тижневого строку, з яким працівник письмово має бути ознайомлений.
Видання для кадровиків
Ігор Биць