На підприємстві у зв’язку з фінансово-економічним станом установлено неповний робочий тиждень: 32-годинний робочий тиждень тривалістю чотири робочих дні з понеділка до четверга і для частини працівників — неповний робочий день (4 год на день) з неповним робочим тижнем з понеділка до четверга. П’ятниця за наказом по підприємству є неробочим днем. За виробничої потреби на роботу у п’ятницю було залучено деяких працівників згідно з наказом по підприємству. Як оплатити роботу у п’ятницю?
Робота на умовах неповного робочого часу передбачена ст. 56 КЗпП.
Неповний робочий час — це особливий режим робочого часу, що встановлюється за угодою між працівником і власником або адміністрацією підприємства (організації, установи) у вигляді неповного робочого дня або неповного робочого тижня, за яким оплата праці проводиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.
Неповний робочий час може запроваджуватися власником (адміністрацією) підприємства як на певний період, так і без обмеження строку, але з обов’язковим повідомленням працівника не пізніше ніж за два місяці.
Робота за умов неповного робочого часу не призводить до обмежень трудових прав працівників, зокрема, не обмежує їхніх прав на щорічну відпустку такої самої тривалості, як і за роботи з нормальною тривалістю робочого часу, не змінює порядку нарахування виробничого стажу, виплат, допомог із соціального страхування.
У зазначеному випадку для працівників підприємства запроваджено (з дотриманням норм законодавства) режим робочого часу — чотири дні на тиждень. Вихідними днями для працівників цього підприємства є п’ятниця, субота та неділя.
У разі залучення працівників до роботи у визначені графіком роботи їхні вихідні дні (п’ятниця, субота, неділя) компенсація за роботу провадиться з урахуванням положень ст. 72 КЗпП, тобто оплачується у подвійному розмірі.
Олена Коцурак, Iнна Сковлюк