Під час укладання трудового договору роботодавець має поінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства та колективного договору.
Працівнику не може бути запропоновано роботу, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров’я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.
Роботодавець погоджує план-графік проведення медичних оглядів із лікувально-профілактичним закладом і забезпечує своєчасну й організовану явку працівників на медичні огляди та обстеження, а також контролює проведення медоглядів у строки, погоджені із мед закладом, призначає відповідальних осіб за організацію медогляду.
Роботодавець має право відсторонювати від роботи працівників, які не пройшли в установлений термін медичні огляди, та не допускати до роботи працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров’я.
Роботодавцям, які бажають провести медогляд своїх працівників у спеціалізованому закладі, слід знати, які саме ЛПЗ можуть їх проводити. Список таких закладів затверджується головними управліннями охорони здоров’я міських держадміністрацій.
Працедавець самостійно або разом із санепідемслужбою визначає списки працівників, яким слід проходити медогляд, та узгоджує їх із санепідемстанцією. Форми акту визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду та списків працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам наведено в додатках 1 і 2 до Порядку № 246. На підставі договору про проведення ЛПЗ медогляду працедавець здійснює і розрахунки за проведені огляди.
Вирішуючи питання про придатність до роботи конкретного працівника під час попереднього (за прийняття на роботу) медогляду, комісія, склад якої визначається у ЛПЗ, керується медичними протипоказаннями, визначеними в Переліку шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу, за роботи з якими попередній (періодичні) медичний огляд працівників є обов’язковим.
Питання придатності до роботи вирішується індивідуально, з урахуванням особливостей функціонального стану організму (характеру, ступеня прояву патологічного процесу, хронічних захворювань), умов праці та результатів додаткових методів обстеження.
Результати попереднього (періодичних) медичного огляду працівників і висновок Комісії про стан здоров’я заносяться до Картки працівника, який підлягає попередньому (періодичним) медичному огляду (далі— Картка працівника), за формою, наведеною в додатку 7 Порядку № 246, і до Медичної картки амбулаторного хворого (форма 025/о: затверджена наказом МОЗ «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)» від 27.12.1999 р. № 302 та передаються до єдиної комп’ютерної бази даних району, міста, області, держави (за її наявності).
Картка працівника містить конфіденційну інформацію, зберігається в медичного працівника або, за його відсутності, у відділі кадрів на підприємстві (за останнім місцем роботи) протягом трудової діяльності працівника, надається Комісії під час проведення медичних оглядів.
На підставі Картки працівника Комісія видає працівникові медичну довідку про проходження ним попереднього (періодичного) медичного огляду за формою, наведеною в додатку 8 до Порядку № 246.
У разі зміни місця роботи Картка працівника разом із трудовою книжкою видається працівникові під підпис для пред’явлення на новому місці роботи. Кожна сторінка Картки працівника завіряється печаткою відділу кадрів підприємства.
Копія Картки працівника зберігається на підприємстві (за основним місцем роботи) протягом 15 років після звільнення працівника.
Слід зазначити, що для проходження медогляду незалежно від місця його проведення працівник пред’являє паспорт або інший документ, який його посвідчує.
За результатами періодичних медичних оглядів (протягом місяця після їх закінчення) Комісія оформляє Заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників (далі — Заключний акт) за формою, зазначеною у додатку 9 Порядку № 246.
Законодавство надає окремі гарантії працівникам, що направляються на обстеження до медичного закладу. А саме: ст. 123 КЗпП встановлює, що за час перебування в медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов’язаними проходити таке обстеження (ст. 169, 191 КЗпП), зберігається середній заробіток за місцем роботи. Абзац 4 ст. 17 Закону про охорону праці містить аналогічну норму, зокрема, в ньому йдеться про те, що за час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи (посада) та середній заробіток. Середній заробіток розраховується відповідно до Порядку № 100. Перелік працівників, період проходження медогляду має бути відображено в наказі керівника про проходження медичного огляду працівників підприємства.
Сергій Олексієнко