Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
ФСС по ВУТ ответил на частые вопросы страхователей
Новини
23.02.2015
ФСС по ВУТ ответил на частые вопросы страхователей
 

Специалисты Фонда соцстрахования ответили на ряд вопросов, которые наиболее часто задаются страховщиками.

Застрахована особа хворіла з 1 вересня 2014 рок по 15 січня 2015 року, стаж роботи 4 місяці. Чи застосовуються зміни в законодавстві при розрахунку допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування, у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. № 77?

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. № 77 (далі — Закон № 77), яким викладено у новій редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105), Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 17.01.2015 р. № 2.4-17-92 надала роз’яснення щодо застосування в роботі норм цього Закону, а саме:

1) по страхових випадках (допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомога по вагітності та пологах, допомога на поховання), які настали до 31.12.2014 р. включно, при визначенні права на матеріальне забезпечення та його розміру необхідно керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ.

2) для страхових випадків (допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомога по вагітності та пологах, допомога на поховання), які настали після 01.01.2015 р., необхідно застосовувати норми Закону № 1105.

У бланку листка непрацездатності відсутня графа щодо страхового стажу до 3 років. Яким чином заповнювати листок непрацездатності?

Що стосується невідповідності бланку листка непрацездатності, то Технічним описом листка непрацездатності, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, в третій частині зворотного боку ЛН не передбачено текст стосовно страхового стажу «до 3 років». Разом з тим, пунктом 8 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 77 визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому закону.

Враховуючи викладене, вважаємо, що при заповненні ЛН уповноважена особа може самостійно дописати текст щодо страхового стажу до 3 років.

Чи застосовується обмеження відповідно частини 4 статті 19 Закону України № 1105 у випадках, коли застрахована особа частину дванадцятимісячного періоду, що передує страховому випадку, знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років або у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років?

Норма частини 4 статті 19 Закону № 1105 застосовується у вигляді обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги у розрахунку на місяць, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний стаж.

Статтею 21 Закону України № 1105 визначено, що страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Отже, враховуючи абзац другий частини 1 статті 21, до страхового стажу включається тільки період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років і в такому випадку обмеження не застосовуються.

Період відпустки по догляду за дитиною до 6-ти років не включається до страхового стажу, оскільки в цей період не сплачуються страхові внески і тоді необхідно застосовувати обмеження.

Я працюю на підприємстві 10 місяців, раніше більше року ніде не працював, загальний стаж роботи маю 5 років, захворів 16 січня 2015 року. На підприємстві запропонували принести довідку з Державного реєстру щодо страхового стажу. Хто має право отримати з Державного реєстру таку довідку?

Відповідно до статті 141 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 (далі — Закон України № 2464) Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов’язані надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр).

Відповідно до частини 5 статті 17 Закону України № 2464 інформація з Державного реєстру надається на запит платника єдиного внеску та/або застрахованих осіб.

Оскільки страхувальникам (роботодавцям) така інформація про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, може надаватись виключно за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником, то за довідкою про підтвердження стажу за весь період роботи доречно звертатись до органів Пенсійного фонду безпосередньо застрахованій особі.

ФСС по ВУТ

Переглядів: 8503 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com