Визначення розміру мінімальної зарплати на 2021 рік: переговори тривають
Новини
07.09.2020
Визначення розміру мінімальної зарплати на 2021 рік: переговори тривають
Днями, за ініціативою профспілкової Сторони, у форматі zoom-конференції проведено переговори щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати на 2021 рік під головуванням директора Директорату норм та стандартів гідної праці Мінекономіки Юрія Кузового.
Заслухавши Урядову сторону про основні прогнозні макроекономічні показники економічного і соціального розвитку України на 2021–2023 роки, Сторони представили свої позиції.
Позиція Сторони роботодавців — збільшення мінімальної заробітної плати не більше ніж на прогнозний рівень інфляції 2020 року — у розмірі 5365 грн.
Співголова робочої Комісії повноважних представників від профспілкової Сторони — перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок Олександр Шубін представив профспілкову позицію, затверджену рішенням СПО об’єднань профспілок від 23.07.2020 № 14-1:
за розрахунками профспілок, здійсненими відповідно до національного законодавства та міжнародних зобов’язань України з урахуванням витрат на освіту, медичне обслуговування, забезпечення житлом (відповідно до Конституції України, Закону України «Про прожитковий мінімум», Конвенції МОП № 117) реальний розмір прожиткового мінімуму у 2021 році мав би становити 6366 грн, а розмір мінімальної заробітної плати з урахуванням сімейної складової (відповідно до Конвенції МОП № 131) — 8212 грн;
враховуючи складну економічну ситуацію, яка склалася в країні внаслідок поширення пандемії COVID-19, а також домовленості Сторін за Генеральною угодою (п. 2.1, 2.2, 2.6) щодо досягнення мінімальною заробітною платою фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та 50% середньомісячної заробітної плати на кінець року, з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін, розмір мінімальної заробітної плати у 2021 році має становити з 1 січня не нижче 6000 грн, з 1 липня — 6500 грн, що співпадає з баченням Президента України.
Водночас, О. Шубін наголосив на невідповідності реальній ситуації офіційних статистичних даних щодо індексу споживчих цін. Адже, за даними Держстату рівень інфляції з початку року склав лише 1,4%, в той же час з урахуванням валютного курсу гривня знецінилася на 12%, а за показниками Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму зріс на 6% тощо.
Заступник керівника департаменту з питань бюджету та оплати праці апарату ФПУ Світлана Макогонюк закцентувала увагу учасників на тому, що зростання розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника І т. р. ЄТС має бути забезпечено більш високими темпами, з метою зменшення розриву між посадовим окладом та фактичним розміром прожиткового мінімуму (п. 2.4 Генеральної угоди), а також скорочення зрівнялівки в оплаті праці працівників бюджетної сфери.
Представник Міністерства фінансів України поінформував, що наразі до розрахунків показників проекту Держбюджету-2021 закладається розмір мінімальної заробітної з 01.01.2021 — 6000 грн, з 01.07.2021 — 6500 грн.
Довідково
Фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах липня 2020 року для працездатних осіб становив — 5054 грн (з урахуванням суми обов’язкових платежів відповідно до чинного законодавства).
Таким чином, законодавчо встановлений на липень 2020 року (2118 грн) прожитковий мінімум занижено у 2,1 рази порівняно з його фактичним розміром або на 2348 грн, а для працездатної особи (2197 грн) — у 2,3 рази або на 2857 гривень.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.