Зміни в законодавстві стосовно мобілізації та обліку військовозобов’язаних суттєво вплинули на бізнес. На третьому році війни існує вже доволі велика кількість нормативних актів щодо мобілізації та обліку, але все одно виникає багато питань стосовно порядку його ведення. До того ж значно зросли штрафи для роботодавців за порушення або неналежне ведення підприємством військового обліку в цілому.
Яких правил обліку військовозобов’язаних слід дотримуватися роботодавцю?
Для того, щоб перевірки ТЦК минули безболісно, перш за все роботодавцю необхідно знати та дотримуватись базових правил прийняття на роботу та обліку військовозобов’язаних. Важливо зазначити, що військовий облік на підприємстві ведеться на всіх працівників, з якими оформлені трудові відносини, незалежно від форми трудового договору (основний або за сумісництвом).
Для належного ведення військового обліку на підприємстві при прийнятті на роботу нового працівника, роботодавець зобов’язаний отримати від кандидата паспорт громадянина України та військово-обліковий документ. Також слід мати на увазі, що постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 559 (далі — Постанова № 559) було доповнено перелік військово-облікових документів, які роботодавець має отримати від військовозобов’язаного, а саме:
посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників до 25 років);
тимчасове посвідчення військовозобов’язаного або військовий квиток (для військовозобов’язаних);
військовий квиток (для резервістів);
військово-обліковий документ нового зразка (для призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
Зверніть увагу, що військово-обліковий документ нового зразка, встановлений Постановою № 559, має єдину форму для всіх категорій військовозобов’язаних працівників та може бути наданий як у паперовій, так і в електронній формі. При цьому електронна форма дійна тільки за наявності QR-коду.
На підставі отриманих документів, особа, яка відповідальна в компанії за ведення обліку, має виконати ряд дій, передбачених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Постанова / Порядок № 1487). Зокрема, така особа повинна заповнити та подати повідомлення про зміну облікових даних до ТЦК де перебуває на обліку прийнята на роботу особа, внести дані до списків персонального обліку та до відомостей оперативного обліку. Також копію військово-облікових документів вносить до справи.
Останні зміни в законодавстві торкнулись також і жінок. Так, наразі починаючи з 18.05.2024 заборонено приймати на роботу жінок, які підлягають військовому обліку, без військово-облікових документів. Таким чином, необхідно провести аудит військово-облікових документів жінок, які працюють та мають відповідні спеціальності (медична або фармацевтична).
Як часто відбуваються перевірки ТЦК на підприємствах?
Перевірки ТЦК на підприємстві можуть бути двох видів: планові та позапланові. Підстави проведення позапланової перевірки — наявність заброньованих працівників або військовозобов’язаних працівників, яким видано мобілізаційні розпорядження. При цьому, періодичність проведення таких перевірок Постановою № 1487 не визначено.
Своєю чергою, підставами планових перевірок фактично є попередньо затверджені графіки. ТЦК та СП можуть проводити перевірки відповідно до планів, які затверджені розпорядженнями голів відповідних районних, районних у м. Києві держадміністрацій та міських голів. Перевірки проводять з такою періодичністю:
1) щороку на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють:
військовозобов’язані, які заброньовані за цими підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час;
військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження;
2) один раз на чотири роки на інших підприємствах, в установах та організаціях.
Що перевіряє ТЦК?
Згідно з Порядком № 1487, відповідне ТЦК може вимагати при перевірці:
Наказ про покладення обов’язку щодо ведення в/о на підприємстві із зазначенням доплати відповідальній особі.
Посадова інструкція з переліком обов’язків особи, відповідальної за в/о (якщо вони не зазначені в наказі).
Правила військового обліку (станом на 18.05.2024) та журнал (аркуш) доведення Правил до працівників з особистими підписами працівників, прийнятих з 05.01.2023.
Списки персонального військового обліку.
Відомість оперативного обліку.
Наказ, що визначає потребу у підвищенні кваліфікації відповідальної особи.
Графік звіряння облікових даних військовозобов’язаних працівників, затверджений керівником підприємства. Копії військово-облікових документів працівників відповідно до Списків персонального військового обліку. Журнал обліку результатів перевірки.
Зведений список працівників, які підлягають взяттю на військовий облік призовників (за наявності таких працівників).
Також є додаткові документи, щодо яких може надійти запит на перевірку: накази з кадрових питань, штатний розпис, копії повідомлень про зміну облікових даних, про призначення/звільнення директора та відповідального за військовий облік на підприємстві з поштовими квитанціями, що підтверджують їх надсилання, наказ про стан військового обліку за попередній рік тощо.
Крім того, ТЦК та СП перевіряє обґрунтованість та обсяги бронювання військовозобов’язаних, наявність переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, оформлення документів з питань бронювання, наявність звітної документації з питань бронювання.
Які порушення ТЦК виявляє найчастіше при перевірці?
Якщо звернутися до практики, ТЦК найчастіше виявляє порушення, які стосуються наступних обставин:
прийняття на роботу без військово-облікового документа;
не ведення військового обліку;
не призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку;
невиконання розпорядження ТЦК;
несповіщення про прибуття призовників та військовозобов’язаних до ТЦК;
відсутність журналу обліку результатів перевірки військового обліку;
відсутність списків персонального військового обліку;
неознайомлення працівників з правилами військового обліку.
За результатами перевірки районні (міські) ТЦК та СП складають акти. Протягом 20 календарних днів із дня закінчення перевірки акт надсилають до підприємства, а також до обласних, Київського міського ТЦК та СП для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством. Порядок № 1487 не передбачає подання заперечень до акту перевірки.
Що потрібно зробити після перевірки ТЦК?
Результати перевірки потрібно відображати в журналі обліку результатів перевірки стану військового обліку, який ведуть на підприємстві за формою додатка 9 до Порядку № 1487. Пункт 86 Порядку № 1487 передбачає обов’язок керівника підприємств організувати й забезпечити усунення виявлених під час перевірки недоліків. Протягом 30 календарних днів із дня отримання результатів перевірки потрібно повідомити про вжиті заходи керівника ТЦК та СП, який проводив перевірку.
У журналі обліку результатів перевірки стану військового обліку вказують рішення керівника щодо того, які саме недоліки потрібно усунути. За результатами вжитих заходів особа, відповідальна за ведення військового обліку, робить відмітку про усунення виявлених недоліків. Крім того, на підставі пункту 72 Порядку № 1487, результати вжитих заходів та перевірок стану військового обліку мають бути враховані під час затвердження наказу про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік.
З огляду на все вищевказане, на підприємстві обов’язково мають бути такі документи щодо військового обліку:
наказ про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку та її посадова інструкція;
правила військового обліку;
журнал або бланк про ознайомлення працівників із вказаними правилами;
списки персонального військового обліку за категоріями;
Наявність вказаних документів допоможе пройти перевірки ТЦК та свідчитиме про дотримання роботодавцем вимог законодавства щодо обліку військовозобов’язаних на підприємстві, а це своєю чергою, допоможе уникнути накладення значних штрафів за ст. 2101 КУпАП.
Вас може зацікавити
Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку Журнал реєстрації містить такі графи:
Графа 1 — Дата перевірки (звіряння)
Графа 2 — Найменування посади, ініціали (ініціал власного імені) та прізвище особи, яка провела перевірку (звіряння)
Графа 3 — Результати проведеної перевірки (звіряння), недоліки, висновки та пропозиції
Графа 4 — Рішення керівника
Графа 5 — Відмітка про усунення виявлених недоліків