Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Звільнення працівників за розголошення таємниці: аналіз нового закону
Новини
07.10.2024
Звільнення працівників за розголошення таємниці: аналіз нового закону
 

З 27 вересня цього року набув чинності Закон України від 04.06.2024 р. № 3768-IX, що доповнив Кодекс законів про працю новою підставою для звільнення — невиконання правил у частині зобов’язання про нерозголошення комерційної таємниці.

Відтепер правилами внутрішнього трудового розпорядку можна зобов’язати працівників не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, зокрема державну чи комерційну таємницю.

Якщо розглядати сам Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань», то ми бачимо, що статтю 142 після частини першої доповнено двома новими частинами такого змісту:

«Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим».

Давайте розглянемо, що таке комерційна таємниця?

Комерційна таємниця — це конфіденційна інформація, яка має економічну цінність для підприємства чи організації. Вона може містити широкий спектр даних, таких як технології, методи виробництва, бізнес-плани, фінансову інформацію, клієнтські можливості, інновації, дослідження та розробки, методи маркетингу та продажів, торгові секрети, характеристики продуктів та будь-яка інша інформація, яка має велике значення для бізнесу. Суб’єкти господарювання мають право визначати інформацію як комерційну таємницю і зобов’язані забезпечувати її охорону.

Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» — передбачає відповідальність за незаконне використання комерційної таємниці.

Тобто власники компаній повинні використовувати всі доступні методи для запобігання розповсюдження даних, зокрема фізичні методи (сейфи, замки, особливості зберігання паперової інформації), та програмне забезпечення (захищені системи зберігання електронних даних, паролі, багаторівневі методи доступу тощо). Охорона комерційної таємниці повністю покладена на власника компанії. Саме він має подбати про втілення заходів для запобігання розповсюдження інформації.

Щоб правильно зберегти інформацію та не порушувати комерційну таємницю, пропонуємо встановити політику конфіденційності, розробити та впровадити контроль за внутрішньою документацією та визначити, хто має доступ до конфіденційної інформації та в яких умовах. Використовувати захищені платформи та програми для захисту даних (шифрування, паролі, керування доступом та системи контролю) Електронні файли та документи мають бути захищені від потрапляння до сторонніх осіб.

Класифікувати інформацію та визнати, які дані можна вважати комерційною таємницею, а які ні. Це може бути технічна документація, бази клієнтів, фінансова інформація та інші матеріали. Важливо класифікувати все наявне відповідно до рівня конфіденційності, щоб грамотно розподілити доступи.

Навчити співробітників розуміти важливість дотримання правил обробки та захисту конфіденційної інформації та контролювати передачу інформації.

Яка відповідальність за розголошення комерційної таємниці?

За розголошення комерційної таємниці можуть бути передбачені юридичні санкції. Компанія має право подати позов до суду, та винного притягнуть до відповідальності. А підприємства, що використали таємну інформацію, можуть втратити репутацію та, як наслідок, довіру партнерів й прибутки.

Зобов’язання про нерозголошення комерційної таємниці затверджуються при прийнятті на роботу відповідним договором. Рівень відповідальності встановлений Законом України «Про збереження інформації від неконституційних порушень» та окремими статтями Кримінального кодексу України.

Рівень відповідальності встановлюється в судовому порядку залежно від характеру та масштабу порушень. Застосовується адміністративне або навіть кримінальне покарання. Наслідками порушень договору можуть бути:

  • Адміністративні санкції. У разі порушень правил обробки та захисту комерційних таємниць можуть застосовувати адміністративні покарання або заходи впливу з боку державних органів, такі як штрафи. Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення (стаття 1643) передбачено накладення грошових покарань на фізичних осіб та підприємства за використання чи розкриття комерційних таємниць. Сума може сягати від 17 000 до 51 000 гривень.

  • Кримінальна відповідальність. Порушення правил захисту чи навмисне розголошення комерційної таємниці може призвести до покарання терміном до 3 років відповідно до статті 232 Кримінального кодексу України.

  • Дисциплінарне покарання, як наслідок порушення трудової дисципліни, за що передбачено дисциплінарне стягнення, визначене ч. 1 ст. 147 КЗпП: догана або звільнення.

Але, варто звернути увагу на те, що компанія, щоб вимагати від співробітників дотримання комерційної таємниці, першочергово має:

  • Визначити, що саме для підприємства є комерційною таємницею. Чітко прописати правила внутрішнього трудового розпорядку, які вимагають від персоналу охороняти корпоративну таємницю, мають бути схвалені трудовим колективом і доведені до відома всіх працівників.

  • Підписати з співробітником NDA (угода про нерозголошення). Також важливо, щоб у разі притягнення співробітника до дисциплінарної відповідальності, факт порушення ретельно перевірявся на предмет узгодження з Переліком відомостей, що не становлять комерційної таємниці, затвердженим постановою КМУ від 09.08.1993 р. № 611, а також дотримуватись порядку притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності (статті 147–149 КЗпП).

Висновки

Радимо всім HR-спеціалістам слідкувати за деталями, прописаними в існуючих NDA, а також регулярно оновлювати політики конфіденційності відповідно до змін у законодавстві або процедур організації.

Є сенс звернутися до консалтингових компаній для документального супроводу та відповідних роз’яснень про визначення та зберігання комерційних таємниць.

З метою розвитку та захисту бізнесу від витоку інформації власники підприємств мають затвердити чіткі механізми захисту комерційних таємниць та конфіденційної інформації. У разі виникнення суперечок з питань комерційної таємниці або їхніх порушень сторона може звернутися до суду для захисту своїх прав та відшкодування збитків або застосування інших заходів, передбачених законодавством.

Вас може зацікавити

Авторський дистанційний курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень

Курс передбачає всебічний розгляд питань кадрового законодавства: від укладання трудового договору до його розірвання.
За результатами успішного проходження навчання: Свідоцтво державного зразка!
Термін навчання — 3 місяці.
Протягом всього періоду навчання всі учасники можуть ставити запитання, які виникають у них під час опанування лекційного матеріалу або під час професійної діяльності.

Придбати курс

 

Ольга Тимошенко

Протокол

Переглядів: 446 Версія для друку
 
Дивіться також:
Паперова трудова книжка: проблемні питання
Зміна істотних умов праці: перелік, строки попередження, порядок, звільнення
Строки чинності колективного договору
Дострокова пільгова пенсія: хто має право?
Звільнення за розголошення: що варто знати про нову підставу
Догляд за хворою дитиною: чи можна оплатити лікарняний суміснику?
Повідомлення про зміни в трудових відносинах: чи можливо відмінити подання?
Нові правила вручення повісток поштою: що потрібно знати громадянам та бізнесу?
Як краще звільнитися: за власним бажанням або за угодою сторін?
Положення про оплату праці: порядок затвердження та зразок
Як анулювати бронювання звільненого працівника?
Чи можна виписати дублікат трудової книжки на підставі сканкопії?
Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
Особливості надання допомоги по вагітності та пологах для ФОП
Які строки подання форми № 4-ПН про масове скорочення працівників?
Чи має право на подовжену відпустку батько двох дітей якщо мати знаходиться на тривалому лікуванні?
Відпустка без збереження заробітної плати: випадки, строк надання, оформлення
Чи обов’язково вести «Особову картку» працівника?
Затримка чи невиплата зарплати під час війни
«Лікарняний по догляду»: особливості надання
Відпустка для догляду за дитиною: хто з родичів може її отримати?
Військовий облік працівників: відповіді на запитання
Що впливає на суму «лікарняних»?
Правила поведінки на підприємстві: чи обов’язково затверджувати додаткові положення у зв’язку з новим законом?
Уряд оновив порядок бронювання через Дію
Звільнення в останній день відпустки
Як часто можна призупиняти трудовий договір і на який строк?
Родичам жінки-ФОП дозволять оформлювати «декретні» відпустки
Як діяти, якщо працівник відмовляється від підвищення, не хоче працювати віддалено чи видаляє важливі дані перед звільненням?
Працівника призвано на навчальні військові збори: як оформити й оплатити?
У КЗпП з’являться нові права для осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною
Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Трудові гарантії членів сімей військовослужбовців
Профілактичні медогляди працівників зазнали змін
Робота за сумісництвом: що варто знати?
Чи можна надати «дитячу» відпустку жінці без довідки, що батько не скористався правом на таку відпустку?
Підпис працівника на розпорядчих документах з кадрових питань
Коли і як до ПФУ подаються відомості про зміни в трудових відносинах?
Які саме відпустки компенсуються у разі звільнення працівника?
Чи можна скоротити «декретну» посаду?
Роботодавців зобов’яжуть створити службу охорони психічного здоров’я
Як на вебпорталі ПФУ подати документи про стаж, набутий до 01.01.2004?
Коли відстрочка не звільняє від мобілізації?
Хвороба в перші дні роботи: як обчислити середню зарплату?
Стан здоров’я працівника не дозволяє продовжувати роботу: як діяти роботодавцю?
Діє нова підстава для звільнення працівників
Працівник передумав звільнятись: як оформити документально?
Дистанційна робота: які обов’язки роботодавця?
Як перевести працівника-сумісника на основне місце роботи?
Чи зараховується до стажу жінкам час догляду за малолітньою дитиною?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com