Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Класний керівник захворів: чи можна його замінити?
Новини
13.05.2024
Класний керівник захворів: чи можна його замінити?
 

Вчителю школи установлено доплату за класне керівництво у розмірі 25% посадового окладу. З 27.11.2023 він перебуває на лікарняному. Чи можна замінити класного керівника іншим вчителем та виплачувати йому доплату за класне керівництво?

Класний керівник — не окрема посада

Класні керівники закладів загальної середньої освіти (далі — ЗСО) у своїй роботі керуються Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 06.09.2000 р. № 434 (далі — Положення № 434).

Згідно з пп. 1.2 та 2.1 Положення № 434 обов’язки класного керівника покладаються директором ЗСО на педагогічного працівника цього ж закладу, який має педагогічну освіту та здійснює педагогічну діяльність, фізичний і психічний стан здоров’я якого дозволяє виконувати ці обов’язки. Причому це можливо лише за згодою педпрацівника.

З цього випливає, що класне керівництво — це виконання додаткових обов’язків, а не окрема посада.

Обов’язки класного керівника прописані у п. 2.6 Положення № 434.

Зокрема, класний керівник зобов’язаний:

  • вибирати адекватні засоби реалізації завдань навчання, виховання і розвитку учнів;
  • здійснювати педагогічний контроль за дотриманням учнями статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку ЗСО, інших документів, що регламентують організацію навчально-виховного процесу;
  • інформувати про стан виховного процесу в класі та рівень успішності учнів педагогічну раду, адміністрацію навчального закладу, батьків;
  • вести документацію, пов’язану з виконанням повноважень класного керівника (класні журнали, особові справи, плани роботи тощо);
  • регулярно готувати і проводити батьківські збори тощо.

Тому, враховуючи додаткове навантаження на таких працівників, яке зумовлене зростанням потреб та вимог навчально-виховного процесу, класні керівники мають право на доплату за виконання вищезазначених обов’язків.

Доплата за класне керівництво

Одразу два нормативні документа передбачають можливість встановлення доплати за класне керівництво. Це:

  • постанова КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 р. № 1391;
  • Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.1993 р. № 102 (далі — Інструкція № 102).

Така доплата встановлюється вчителям та іншим педагогічним працівникам (крім керівних) у таких розмірах:

  • у 1–4 (та підготовчих) класах ЗСО — 20% посадового окладу;
  • у 5–11 (12) класах ЗСО — 25% посадового окладу.

Якщо в класах ЗСО усіх типів і найменувань кількість учнів менше 12 осіб, то доплата встановлюється в розмірі 50% відповідних розмірів. Але ця умова не поширюється на спеціальні класи, для яких нормативами передбачено меншу наповнюваність.

Керівним працівникам закладів освіти, які виконують викладацьку роботу в цьому закладі освіти, можна встановлювати доплату за красне керівництво у разі неможливості покладання обов’язків класного керівника на іншого педагогічного працівника.

Зверніть увагу: доплата за класне керівництво не залежить від обсягу навчального навантаження.

Пояснюється це тим, що ані Інструкцією № 102, ані будь-яким іншим нормативним документом, який регулює оплатні питання педпрацівників, не встановлено залежність розміру цієї доплати від обсягу педнавантаження. Тому її встановлюють відповідно до тарифної ставки (посадового окладу) педпрацівника.

В свою чергу, якщо педпрацівник має право на підвищення посадового окладу (тарифної ставки), розмір доплати за класне керівництво розраховують виходячи з окладу з підвищеннями (п. 34 Інструкції № 102).

А якщо у закладі освіти навчальні заняття проводяться за дистанційною формою навчання? Як бути з доплатою за класне керівництво?

Пам’ятайте, що під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені КЗпП та іншими актами законодавства.

Фахівці МОН у листі від 27.07.2020 р. № 1/11-5026 зазначили, що зарплата педагогічним працівникам при дистанційній формі навчання виплачується в загальному порядку за тарифікацією.

А у листі від 02.11.2020 р. № 1/9-609 вони підкреслили, що при «дистанційці» за педагогами зберігаються:

  • доплати за перевірку навчальних робіт учнів, роботу в інклюзивних класах (групах);
  • надбавки за складність, напруженість у роботі, за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
  • інші доплати та надбавки відповідно до законодавства.

Тож учителям ЗСО, які проводить навчальні заняття за дистанційною формою навчання, має зберігатися доплата за класне керівництво, як це передбачалося при звичайному режимі роботи закладу освіти. Адже при «дистанційці» він фактично не припиняє виконувати обов’язки класного керівника.

Заміна класного керівника

Відповідно до п. 2.2 Положення № 434 обов’язки класного керівника не можуть бути припинені до закінчення навчального року. У виняткових випадках з метою дотримання прав та інтересів учнів (вихованців) та їх батьків заміна класного керівника може бути здійснена протягом навчального року.

Зверніть увагу, що у зазначеній нормі йдеться про зміну одного педпрацівника на іншого, як класного керівника. Тобто з одного педагога знімають класне керівництво, а на іншого перекладають на постійній основі.

Але наш випадок — це зовсім інша історія. Тут йдеться про тимчасову заміну класного керівника (на період хвороби).

Положення № 434 не містить шляхів вирішення цієї ситуації. Але МОН у листі від 06.11.2020 р. № 1/10-3943 надало свої роз’яснення з цього приводу.

Так, фахівці МОН вважають, що на період заміни вчителя у старших класах, який є класним керівником, вчителем тієї самої спеціальності, у разі покладання на вчителя, який здійснює заміну уроків, ще й обов’язків класного керівника у цьому класі, такому вчителю має здійснюватися доплата за класне керівництво на період хвороби основного вчителя.

Тобто МОН говорить про те, що на вчителя ЗСО, який замінює свого колегу на час хвороби, можна покласти ще й обов’язки класного керівника і при цьому нараховувати йому відповідну доплату.

Але, на наш погляд, зовсім не обов’язково заміна вчителя — класного керівника має відбуватися саме вчителем тієї ж спеціальності. Справа в тому, що Положення № 434 не містить обмежень щодо посад педагогічних працівників, які мають право виконувати функції класного керівника. Тобто не обов’язково, що класним керівником повинен бути саме вчитель. Ці функції може виконувати, наприклад, практичний психолог або педагог-організатор.

А якщо так, то на період хвороби вчителя — класного керівника, його тимчасова заміна як класного керівника може здійснюватись:

  • вчителем тієї самої спеціальності, який фактично заміщує свого колегу і отримує оплату за години заміщення у порядку, встановленому п. 73 Інструкції № 102;
  • вчителем іншої спеціальності;
  • іншим педагогічним працівником.

При цьому в усіх цих випадках повинна бути виконана важлива умова: педагоги, які замінюють відсутнього вчителя — класного керівника, самі не є класними керівниками. Це через те, що на класного керівника покладається керівництво лише одним класом (п. 2.3 Положення № 434).

Керівник ЗСО в своєму наказі повинен визначити умови тимчасової заміни класного керівника та встановлення доплати за класне керівництво. У ситуації, яка розглядається, така доплата нараховується педпрацівнику у розмірі 25% його посадового окладу за фактичні дні заміни. При цьому до розрахунку слід брати оклад з урахуванням підвищень.

Вас може зацікавити

Телефонна консультація з кадрових питань
Консультації за телефоном від експертів «КАДРОВИК.UA» — це «швидка невідкладна допомога» для кадровика у багатьох випадках. А саме:

  • коли не маєте часу на пошук відповіді на кадрове запитання, а вирішити його потрібно негайно;
  • знайдені відповіді не задовольнили вас, тому що не містять норм законодавства;
  • ваша ситуація унікальна та потребує особистого радника;
  • хочете отримати швидку відповідь на кадрове запитання.

Придбати послугу

 

Світлана Замазій

Бухгалтер бюджетної установи

Переглядів: 398 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com