Військовий облік та мобілізація жінок: що передбачає новий законопроект?
Новини
06.02.2024
Військовий облік та мобілізація жінок: що передбачає новий законопроект?
Одна з найгарячіших точок у питаннях про новий урядовий законопроект № 10449 щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби — наскільки він змінює правила щодо жінок. Одразу застережемо — законопроект говорить, що для жінок допустима військова служба лише з їхньої добровільної згоди. Водночас вимоги стосовно військового обліку залишилися.
Отже, пропонується, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених вище, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.
Також законопроект передбачає, що жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час в добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військовою обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
До речі, народний депутат Інна Совсун висловилася днями на підтримку мобілізації жінок, оскільки в Конституції написано, що всі громадяни України повинні брати участь у захисті державності.
«У нас у Конституції написано, що всі громадяни України повинні брати участь у захисті державності. Не написано тільки чоловіки чи тільки жінки. Для чоловіків прописана обов’язкова служба, але обов’язок захищати державу у нас записаний для всіх», — заявила Совсун.
«Моя позиція така: якщо це необхідно для потреб оборони держави, якщо ми кажемо, що без цього не витягуємо — немає картини, де ми витягуємо без жінок… І з точки зору забезпечення справедливості. Якщо це буде критично потрібно для оборони держави, і в нас не буде ким замінити частину людей, які служать в армії. При чому треба розуміти, що ви говорите про службу безпосередньо на «передку», штурмовиками. Але насправді служба в армії це часто робота в тилу, і там частину роботи жінки могли б виконувати», — сказала депутатка.
Вас може зацікавити
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Програму затверджено Генштабом ЗСУ
Навчанням передбачено:
Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка