Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Звільнення з посади директора: нова судова практика
Новини
05.02.2024
Звільнення з посади директора: нова судова практика
 

А ви знали, що звільнитися з посади директора товариства з обмеженою відповідальністю за власним бажанням дуже складно?

Саме розгляду цього питання з урахуванням останньої практики Великої Палати Верховного Суду і буде присвячено цей допис.

Директор є виконавчим органом товариства, до компетенції якого належить вирішення всіх питань, пов’язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі її утворення). Директор підзвітний загальним зборам учасників і наглядовій раді товариства та організовує виконання їхніх рішень.

Порядок обрання директора Товариства, а також його повноваження регулюються Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII (далі — Закон) та відповідним статутом Товариства.

Згідно законодавства директор товариства обирається учасниками на загальних зборах (пункт 7 частини 2 статті 30 Закону), про що вноситься запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР), з цього моменту директор отримує відповідні повноваження.

Між директором та товариством укладається цивільно-правовий або трудовий договір (контракт), який підписується директором та особою, уповноваженою на те загальними зборами учасників товариства (частина 12 статті 39 Закону).

Такий трудовий договір (контракт) може визначати окремі аспекти діяльності одноосібного виконавчого органу як працівника Товариства, зокрема строк здійснення ним повноважень; права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальну); умови матеріального забезпечення; умови звільнення з посади (у тому числі дострокового) тощо.

За загальним правилом підприємство не може існувати без директора. При обранні нового директора у попереднього автоматично припиняються повноваження та договір з ним вважається припиненим (частина 13 статті 39 Закону).

Таким чином директор має управлінські повноваження та несе передбачену законом відповідальність за свої дії або бездіяльність до моменту обрання на цю посаду іншої особи з внесенням відповідного запису до ЄДР.

У зв’язку з тим, що директор, крім статусу найманого працівника, ще має досить широкі управлінські та представницькі повноваження, вимоги щодо його звільнення мають дещо специфічний характер.

Як було раніше?

Особа, яка вирішила звільнитися з посади директора, за два тижні до запланованого звільнення направляла відповідну заяву на юридичну адресу товариства, скликала згідно вимог статуту загальні збори учасників та ставила на них питання про своє звільнення. В разі відмови у задоволенні заяви про звільнення з тих чи інших причин директор звертався до суду з позовом про визнання трудових відносин припиненими. В разі дотримання процедури звільнення директора як працівника, передбаченої статтею 38 КЗпП, суд при вирішенні спору ставав на бік останнього та визнавав трудові відносини припиненими через два тижні після подання відповідної заяви про звільнення та зобов’язував товариство внести відповідний запис в ЄДР. Іншими словами, встановлював юридичний факт, що директор визнається звільненим з певної дати.

Що змінилося?

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 06.09.2023 р. у справі № 127/27466/20 було відступлено від попередніх висновків Верховного Суду про застосування в подібних правовідносинах положень законодавства про працю, зокрема, статті 38 КЗпП України в частині тверджень про те, що відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор), як і будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган про таке звільнення письмово за два тижні, а також про те, що визначальним при вирішенні справ цієї категорії є не перевірка дотримання керівником юридичної особи порядку скликання загальних зборів учасників товариства, а волевиявлення працівника на звільнення з роботи та дотримання ним процедури звільнення, передбаченої частиною першою статті 38 КЗпП України.

В даній постанові Велика Палата виснувала, що в разі, якщо між Товариством та директором не укладено трудовий договір (контракт), то між ними існують відносини з управління товариством (корпоративні).

Отже, в разі, якщо між директором та Товариством укладено трудовий договір (контракт), то він може бути припинений в тому числі у судовому порядку, згідно передбачених ним умов з урахуванням Кодексу законів про працю та статуту Товариства.

Якщо укладено інший цивільно-правовий договір, то відповідно до його умов та статуту Товариства.

А якщо жоден договір між Товариством та директором не було укладено, то останній може бути звільнений при настанні таких умов, якщо в статуті товариства не зазначено іншого:

  • директор скликає загальні збори учасників товариства та ставить питання порядку денного про припинення своїх повноважень шляхом обрання нового директора або тимчасового виконувача його обов’язків;
  • директор надсилає повідомлення про загальні збори всім учасникам не менше, ніж за 30 днів до дня їх проведення. Зазначає точно дату, час та місце їх проведення;
  • директор забезпечує всіх учасників можливістю завчасно за їх бажанням ознайомитися з усіма документами та інформацією, необхідними для прийняття рішення згідно порядку денного.

В даному випадку виникає ряд спірних питань, які пов’язані з випадками, коли іншої кандидатури на посаду директора не має або коли загальні збори не погоджуються звільняти особу з посади директора з будь-яких підстав, в тому числі коли не збирається кворум, необхідний для вирішення питання.

В такому випадку виникає корпоративний спір між директором та товариством, який вирішується в господарських судах України, при цьому ефективним способом захисту буде саме вимога припинити трудові відносини з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Підсумуємо

Останнє рішення Великої Палати Верховного Суду від 06 вересня 2023 року у справі № 127/27466/20 внесло певну невизначеність у сталу судову практику щодо вирішення спорів про звільнення директора за власним бажанням. Кожен випадок потрібно розглядати індивідуально та вибудовувати стратегію відповідно до обставин, які склалися.

Рекомендації

Скласти трудовий або цивільно-правовий договір між директором та товариством, в якому передбачити процедуру припинення такого договору та внести зміни в статут товариства щодо умов звільнення директора, в тому числі у випадку, коли учасники з тих чи інших підстав не беруть участі у загальних зборах.

Вас може зацікавити

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

  • Свідоцтво державного зразка.
  • Підтримка експерта протягом навчання.
  • Супровід експертом протягом 2-х тижнів після закінчення курсів.
  • Доступ до Живого журналу «КАДРОВИК.UA» на 3 місяці.
  • Усі необхідні зразки та шаблони документів.
  • Знижки на продукцію та послуги від «КАДРОВИК.UA».

Докладніше

 

Сергій Лисенко

Протокол

Переглядів: 1083 Версія для друку
 
Дивіться також:
Компенсація за відпустку працівникові, мобілізованому два роки тому
Право працівників на додаткову відпустку
Уряд вніс чергові зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних
Виплата допомоги у разі їх переведення на легшу роботу
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com