Надомна робота — це форма організації праці, де робота виконується працівником за місцем його проживання або в інших визначених ним приміщеннях, що характеризується наявністю закріпленої зони, технічних засобів, інструменту, приладів, інвентарю або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу (ст. 601 КЗпП України).
Надомна робота регулюється такими нормативно-правовими актами:
Женевською Конвенцією Міжнародної організації праці про надомну роботу № 177;
Рекомендацією МОП № 184 щодо надомної праці;
ст. 601 Кодексу законів про працю України;
ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ.
Використання надомної праці може сприяти підвищенню ефективності діяльності підприємства, установи, організації, особливо у сфері малого та середнього бізнесу, адже організована в такий спосіб робота має переваги.
При використанні надомної роботи для працівника існують деякі особливості:
Додержання письмової форми є обов’язковим при укладанні трудового договору про надомну роботу (п. 61 ч. 1 ст. 24 КЗпП України).
У разі запровадження надомної роботи робоче місце працівника є фіксованим та не може бути змінено з ініціативи працівника без погодження з роботодавцем у спосіб, визначений трудовим договором про надомну роботу.
Працівник у разі неможливості виконання роботи на фіксованому робочому місці з незалежних від нього причин має право змінити робоче місце, за умови повідомлення роботодавця не менше ніж за три робочих дні до такої зміни у спосіб, визначений трудовим договором про надомну роботу.
Надомна робота може бути запроваджена виключно для осіб, які мають практичні навички виконання певних робіт або можуть бути навчені таких навичок.
Роботодавець може розробити локальний нормативно-правовий акт, де передбачено, з якими категоріями працівників може бути укладено договір про надомну роботу.
На працівника поширюється загальний режим роботи підприємства, установи, організації, якщо інше не передбачено трудовим договором.
Серед основних сфер діяльності, де може ефективно застосовуватися надомна праця, можна виокремити такі:
складання і ремонт різних видів техніки (побутової, автомобільних приладів, комп’ютерів) і меблів;
дизайнерські послуги;
догляд за хворими та людьми похилого віку;
навчання дорослих (мова, комп’ютер, спорт, танці, музика);
розроблення програмного забезпечення і різних мультимедійних продуктів;
редагування, переклад, коректура та мала поліграфія;
приготування обідів, виготовлення окремих видів кулінарної продукції для реалізації;
виготовлення різних швейних і в’язаних виробів, взуття, прикрас, деталей інтер’єру, ікебан;
розведення домашніх тварин і догляд за ними;
відеозйомка та виготовлення відеофільмів;
музичний супровід свят.
Конкретний вид робіт для надомника добирають з урахуванням його професійних навичок і стану здоров’я. При цьому беруть до уваги характер обладнання та інструментів, якість сировини та матеріалів, медичні рекомендації.
Забороняється виконувати вдома такі види робіт, які створюють незручності для сусідів надомника. Також в окремих випадках при виконанні робіт, пов’язаних з підвищеними вимогами щодо пожежної безпеки та санітарії, потрібні дозволи відповідних органів контролю.
На практиці трудовий договір про надомну роботу можна укладати з різними категоріями працівників, якщо при цьому не погіршуються умови їх праці та не обмежуватимуться права, які вони повинні мати при звичайних умовах праці згідно з трудовим законодавством України.
Категорії працівників, яким надається переважне право на укладання такого договору:
жінки, які мають дітей віком до 15 років;
інваліди та пенсіонери;
особи зі зниженою працездатністю, яким в установленому порядку рекомендовано роботу в надомних умовах;
особи, що доглядають за інвалідами або членами сім’ї, які тривалий час хворіють і за станом здоров’я потребують догляду;
особи, зайняті на сезонних роботах (у міжсезонний період) та які навчаються в навчальних закладах з очною формою навчання.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: