Громадський контроль за додержанням трудового законодавства в умовах воєнного стану
Новини
13.10.2023
Громадський контроль за додержанням трудового законодавства в умовах воєнного стану
Одним із головних напрямів діяльності Федерації профспілок України та її членських організацій є захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок. Особлива увага приділяється здійсненню правозахисної роботи і громадського контролю за додержанням роботодавцями законодавства про працю, передбаченого статтею 259 Кодексу законів про працю України та статтею 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
З початком війни рф проти України у лютому 2022 року, введенням відповідно до частини другої статті 64 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, передбачених статтями 43, 44 Конституції України, набули чинності ряд законів України, які суттєво звузили права працівників і профспілок на період дії воєнного стану, у тому числі на проведення колективних дій і страйку.
Серед них закони: «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136); «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин»; «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність».
Відповідно до статті 14 Закону № 2136 профспілки повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом.
За час військової агресії (лютий 2022 – вересень 2023) кількість порушень роботодавцями законодавства про працю не зменшилася, а, навпаки, збільшилася, зокрема в частині призупинення дії трудових договорів з працівниками, про що свідчать численні звернення на «профспілкову гарячу лінію».
За результатами правозахисної роботи ФПУ та її членських організацій інспекторами праці профспілок протягом 2022 року та І півріччя 2023 року (Інформація про правозахисну роботу ФПУ та її членських організацій у першому півріччі 2023 року додається) проведено 3986 перевірок дотримання роботодавцем вимог трудового законодавства, якими охоплено 3890 юридичних осіб.
На підставі Угоди про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Федерацією професійних спілок України від 21 червня 2018 року і укладеними угодами на територіальному рівні членськими організаціями спільно з територіальними органами Держпраці було проведено 179 перевірок.
У ході перевірок виявлено 17205 порушень законодавства про працю, з яких найбільше у сфері оплати праці — 6784.
З питань змін істотних умов праці — 2038, з питань гарантій і компенсацій — 1761, звільнення та переведення — 1620, часу відпочинку — 964, робочого часу — 872, інших порушень — 1759.
Кількість працівників, трудові та соціально-економічні права яких порушувалися, склала 73 333 особи.
Термінового розв’язання потребують питання:
Відновлення в повному обсязі функціоналу Держпраці шляхом скасування заборони на здійснення інспекційних відвідувань (планових перевірок).
Відновлення діяльності Харківського державного авіаційного підприємства, яке понад 8 років перебуває в процесі банкрутства, не було релоковано, та має заборгованість із заробітної плати працівникам в сумі понад 280 млн. грн.
Вас може зацікавити
Журнал реєстрації перевірок
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.