Хто відповідає за оплату лікарняного працівникові, який звільняється?
Новини
07.08.2023
Хто відповідає за оплату лікарняного працівникові, який звільняється?
Якщо роботодавець не направив до ФСС заяву-розрахунок про оплату листка тимчасової непрацездатності, то відповідальність за невиплату такої допомоги покладається на роботодавця.
На це звернула увагу Велика палата ВС у постанові від 26.07.2023 у справі № 552/16890/20.
Вона зауважила: оскільки у ст. 116 КЗпП йдеться про виплату всіх сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації, що не обмежується лише заробітною платою, а включає в себе також інші нарахування, у тому числі й допомогу по тимчасовій непрацездатності за перші 5 днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, тому такі кошти відносяться до виплат, які належать працівнику при звільненні та у разі несплати яких настає відповідальність, передбачена ст. 117 КЗпП.
Також ВП зазначила, що при вирішення питання виплати коштів допомоги, починаючи з 6 дня непрацездатності, визначальною є обставина, чи є на момент звільнення працівника роботодавець розпорядником коштів, що належать до виплати працівнику, що звільняється, і хто винен у тому, що такі кошти не виплачені.
Якщо комісія із соціального страхування підприємства вчасно розглянула питання про оплату листа непрацездатності, роботодавець направив заяву-розрахунок, а Фонд соціального страхування невчасно перерахував кошти, то відповідальність має нести Фонд.
За обставинами справи комісія із соціального страхування вважала необґрунтованою та незаконною видачу позивачу листка непрацездатності. Проте рішення із цього питання не приймала, що позбавило можливості його оскарження до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду або до суду.
Зважаючи на це ВП ВС визнала помилковим висновок апеляційного суду про те, що ефективним способом захисту у справі є оскарження відмови комісії у призначенні матеріального забезпечення.
Оскільки комісія підприємства є утвореним (виборним) органом, який підзвітний роботодавцю, обов’язок відшкодувати суми заборгованості з оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності покладається саме на роботодавця. Втрати позивача у зв’язку з несвоєчасною виплатою за листком непрацездатності компенсуються шляхом нарахування і стягнення індексації вказаної виплати.
Вас може зацікавити
Книга обліку наказів з персоналу
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.