Підприємство формує штатний розпис останнім днем місяця і цей розпис вступає в дію першим числом наступного місяця. У штатному розписі вказується для кожної посади оклад у гривнях та оклад у доларах США. Оклад у гривнях перераховується за курсом НБУ на дату нарахування зарплати. Чи правильно вказувати у штатному розписі оклад у гривнях за курсом НБУ на останній робочий день місяця, оскільки він використовується для нарахувань? У такому випадку штатний розпис складається «заднім числом», оскільки на дату формування штатного розпису не відомий курс долара, який застосовується для нарахування зарплати. Чи можна в штатному розписі вказувати оклади лише в валюті?
Чи можна в штатному розписі вказувати оклади лише в валюті?
Відповідно до ст. 23 Закону про оплату праці, заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.
Тобто законодавством не заборонено встановлювати оклади в іноземній валюті та прописувати їх у колективному договорі із зазначенням курсу, за яким слід здійснювати перерахунок, але виплата самої зарплати має здійснюватися в гривнях.
Єдиним законним платіжним засобом на території України є гривня, за винятком розрахунків за операціями, передбаченими ч. 2 ст. 5 цього Закону, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків (ч. 1 ст. 5 Закону № 2473).
Статтею 23 Закону про оплату праці встановлено, що заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України. Виплата заробітної плати у формі боргових зобов’язань і розписок або у будь-якій іншій формі забороняється.
Також, згідно зі ст. 192 ЦКУ законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України — гривня.
Отже, в штатному розписі підприємства оклад працівників слід вказувати лише в національній валюті.
Чи можна щомісячно оформлювати штатний розпис?
Зазвичай штатний розпис складається на рік. Проте, законодавством не заборонено змінювати за потреби штатний розпис: щомісячно, щоквартально чи раз на півроку.
Чи правильно вказувати у штатному розписі оклад у гривнях за курсом НБУ на останній робочий день місяця, оскільки курс ще не відомий і цей оклад використовується для нарахувань?
Єдине правило, у штатному розписі має зазначатися оклад встановлений працівнику за займаною посадою.
Увага! «Заднім числом» ввести в дію штатний розпис не можна — це єдине обмеження.
Штатний розпис затверджується наказом керівника підприємства, який складають у довільній формі. У наказі обов’язково вказується дата, з якою передбачено введення в дію штатного розпису. Вона може відрізнятися від дати видання наказу або збігатися з нею.
А оклад, той, що встановлений у штатному розписі і є базою нарахування ЄСВ/утримання податків, якщо більше не передбачено доплат, надбавок чи премій.
Який же вихід?
Залишити штатний розпис у спокої і зайнятися вирішенням питання коливання валютного курсу.
Якщо курс зростає, добре. А у разі зменшення — проблема, бо працівник за виконану норму праці, виходить «безпідставно» отримує меншу зарплату, що є істотною зміною умов праці та порушенням ст. 32 КЗпП та ст. 103 КЗпП.
Проте, у період дії воєнного стану, повідомляти працівників про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених зазначеними нормами, можна не пізніше запровадження таких умов (ст. 3 Закону № 2136).
Статтею 9 КЗпП установлено, що умови договорів про працю, які погіршують положення працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними.
Тому, щоб не потрапити під дію ст. 9 КЗпП, потрібно прописати в Положенні про оплату праці, де встановлюють розміри зарплати, так, щоб не допустити в односторонньому порядку зниження оплати праці у випадку коливання курсу інвалюти у бік зниження.
Наприклад, зазначити, що зарплата встановлюється у валюті і виплачується в національній валюті України з перерахунком за курсом НБУ на останній день місяця, за який вона виплачується, але не нижче курсу, згідно з яким виплачувалася зарплата за попередній місяць.
Тому, доречно, прописати в трудовому договорі або Положенні про оплату праці — доплату до певної суми в іноземній валюті за курсом на певну дату (у разі його зменшення), або визначити таку доплату як премію.
Такий вид доплати входитиме до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з пп. 2.2.1 Інструкції № 5, відповідно включатиметься в майбутньому у розрахунок відпускних, як складова заробітної плати (абз. 1 п. 3 Порядку № 100).
Приклад
На підприємстві працівнику встановлено оклад в національній валюті 35 000 грн за офіційним курсом 35 грн. — 1000 євро. При прийнятті на роботу в наказі передбачено виплату зарплати в гривнях по курсу НБУ на 1-ше число місяця, за який нараховується зарплата. Через значне коливання курсу внесено зміни до Положення про оплату праці про встановлення доплати певної суми в іноземній валюті за курсом на певну дату (у разі його зменшення) з виданням відповідного наказу (у місяці зниження курсу) про розмір доплати до офіційного курсу.
На 1 січня 2023 р. у штатному розписі встановлено оклад працівнику 42 000,00 грн (що по договору є 1000 євро за курсом 42,0 грн/1 євро).
Відповідно зарплата за січень 2023 складе 42 000,00 грн (по курсу НБУ на 1-ше число місяця). У лютому 2023 р. курс знизився та становить 41,2 грн/1 євро (умовно). Про проведення доплати видано наказ. Сума доплати за лютий 2023 р. становитиме: 800,00 грн ((1000 євро х 41,2 грн) – 42000,00 грн).
Загальна сума зарплати за лютий 42 000,00 грн, що відповідатиме трудовому договору та Положенню про оплату праці.
Звертаємо увагу, відповідну доплату можна передбачити, за згодою працівників, один раз на рік (наприклад, у грудні чи у січні).
Вас може зацікавити
Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. Профі»
Курс оновлено з урахуванням питань щодо воєнного стану в країні. Курс складається з 8 тематичних модулів. Кожен модуль наповнений відео + пакет необхідних документів. Програма навчання розрахована на кадровиків, що мають досвід та прагнуть отримати глибші знання у своїй практичній діяльності.