Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Виконання працівником суміжних видів робіт
Новини
19.12.2022
Виконання працівником суміжних видів робіт
 

Працівник працює монтажником котельні. Однак при здійсненні робіт із монтажу котельні він виконує роботи як монтажник устаткування котельних установок, монтажник технологічних трубопроводів та конструкцій, монтажник компресорів, насосів, вентиляторів і конструкцій, а також монтажник систем та устаткування вентиляції, та кондиціонування повітря, пневмотранспорту й аспірації. Як правильно оформити документи при укладанні трудового договору з працівником? Який нормативно-правовий акт регламентує це питання?

Кадрове діловодство на підприємстві організовується відповідно до нормативно-правових актів, зокрема Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП), галузевих випусків Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП), інструкцій з охорони праці працівників відповідних професій та законодавчих актів, які регламентують надання їм певних пільг тощо.

З наведених у запитанні професійних назв робіт у КП є такі:

  • «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування» (код 7136);
  • «Монтажник устаткування котельних установок» (код 7233);
  • «Монтажник технологічних трубопроводів» (код 7136);
  • «Монтажник компресорів, насосів та вентиляторів» (код 7233);
  • «Монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації» (код 7233).

Відповідні кваліфікаційні характеристики містяться в Розділі 2 «Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи» Випуску 64 «Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення» ДКХП.

Згідно з пунктом 6 «Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників» Розділу 2 «Професії робітників» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП (далі — Загальні положення Розділу 2 Випуску 1 ДКХП), якщо виникає необхідність, завдання та обов’язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики тієї або іншої професії, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов’язків окремих робітників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп професій, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої кваліфікації.

Кваліфікація присвоюється відповідно до Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР, Державного переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2007 року № 1117 (далі — Державний перелік), і Положення про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти України від 31 грудня 1998 року № 201/469.

У загальній частині Державного переліку зазначено, що його застосування сприятиме «здобуттю кількох конкурентоспроможних професій за кваліфікацією, яка відповідає потребам ринку праці, що передбачає збільшення можливостей для працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів». Тобто до кваліфікації можуть належати декілька професій, які є спорідненими за завданнями, обов’язками, видами робіт тощо.

Згідно із Державним переліком «Монтажник технологічних трубопроводів», «Монтажник компресорів, насосів та вентиляторів», «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування», «Монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації» та «Монтажник устаткування котельних установок» належать до класу 45.33 «Санітарно-технічні роботи» розділу 45 «Будівництво» Національного класифікатора України ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності»*, тобто відповідні роботи за цими професіями перебувають у межах одного виду економічної діяльності й можуть визначатися в межах однієї кваліфікації.
__________
* Класифікатор втратив чинність у зв’язку із закінченням строку його дії, проте Державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2007 року 1117, є чинним на сьогодні й містить посилання саме на Національний класифікатор України ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності» та Національного класифікатора України ДК 003:2005 «Класифікатор професій».

У зв’язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики робітників містять тільки основні або типові завдання та обов’язки, роботодавець може доповнювати посадові (робочі) інструкції роботами, які входять до складу статутів, регламентів, технологічних карт, інструкцій та інших нормативних документів, установлених адміністрацією за погодженням з профспілковим або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (п. 8 Загальних положень Розділу 2 Випуску 1 ДКХП). Такі види робіт мають бути визначені за умови додержання правил охорони праці, санітарних норм і вимог безпеки виконання робіт. Тобто роботодавець може затвердити наказом посадові (робочі) інструкції за основною професією, посадою (основною вважається професія з найбільшим обсягом виконуваних робіт порівняно з іншими професіями, п. 16 Загальних положень Розділу 2 Випуску 1 ДКХП) і доповнити їх необхідними завданнями та обов’язками. Такі завдання та обов’язки слід викласти у трудовому договорі.

У разі суміщення професій повинні виконуватися умови щодо можливого пільгового забезпечення, якщо таке має місце. Іншими словами, мають виконуватися вимоги таких постанов Кабінету Міністрів України, як:

  • «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24 червня 2016 року № 461;
  • «Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня» від 21 лютого 2001 року № 163;
  • «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» від 17 листопада 1997 року № 1290.

Якщо потрібно виконувати кілька суміжних видів робіт одним працівником на підприємстві, роботодавець має дотримуватися таких норм:

1) визначити основну професію (посаду), за якою працівник виконуватиме завдання та обов’язки;

2) упевнитися в необхідності виконання одним працівником інших видів робіт, які не належать до завдань та обов’язків, викладених у відповідній кваліфікаційній характеристиці за тією посадою (професією), котру він обіймає;

3) упевнитися, що завдання та обов’язки, які висуває роботодавець до працівника, не притаманні одній професії та відповідній кваліфікаційній характеристиці;

4) проаналізувати види робіт, які додатково має виконувати працівник, і визначити у сукупності їх наявність у законодавчих актах, які регламентують надання певних пільг;

5) оформити трудовий договір з працівником та надати йому посадову (робочу) інструкцію відповідно до вимог трудового законодавства та Загальних положень Розділу 2 Випуску 1 ДКХП із зазначенням видів робіт, які має виконувати працівник. Якщо працівник вже працює, зміни в трудовому договорі та посадовій (робочій) інструкції слід робити за погодженням з цим працівником відповідно до вимог трудового законодавства;

6) у разі неможливості поєднання суміжних видів робіт в одну професію, працівника можна оформити за суміщенням для виконання тих видів робіт, які потрібні роботодавцеві, відповідно до чинного законодавства.

Суміщення професій (посад) відрізняється від сумісництва. Відповідно до статті 105 КЗпП суміщення — це виконання працівником на тому ж підприємстві поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи.

Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. У разі суміщення професій (посад) роботодавець насамперед має внести до штатного розпису ті професії, які суміщаються працівником, розробити відповідні посадові (робочі) інструкції та ознайомити працівника з ними під розпис.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України вже понад 20 років.
Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній.
З додатковими сервісами для передплатників. А саме:

  1. Консультації по телефону та електронній пошті.
  2. Доступ до нормативно-правової бази.
  3. Зразки та шаблони документів у Word.

Придбати видання

 

Сергій Кравцов

КАДРОВИК.UA

Переглядів: 585 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com