Чи проводяться перевірки та обшуки під час воєнного стану?
24 лютого 2022р. в Україні розпочалась нова реальність. Понад 10 місяців героїчного спротиву українських Захисників та Захисниць дозволили побороти ряд страхів та побоювань перед ворогом у тих представників державних органів, які тривалий час після 24 лютого вже і не сподівались колись знову наводити жах на багатьох керівників великих та малих підприємств.
Мова йде про славнозвісні (досить часто «сумнозвісні») перевірки з Держпраці, податкової, Фонду соціального страхування, Держпродспоживслужби, Нацбанку та багатьох інших. Загалом, в Україні функціонує 43 контролюючих органів типу «центрального органу та обласних державних адміністрацій» та 413 контролюючих органів типу «територіальних».
13 березня 2022р. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах планових та позапланових заходів і воєнного стану».
Згідно даної постанови були припинені на період дії воєнного стану планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду. По суті, Кабмін ухвалив рішення сказати «стоп» держаним перевіркам на період воєнного стану.
Однак, цією ж постановою від 13.03.2022 р. № 303 було передбачено окремі виключення, які дозволяли проводити позапланові з метою попередження неконтрольованого зростання цін, а також наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Станом на початок грудня 2022р. вказаний перелік «виключень» було доповнено і наразі проведення позапланових перевірок є дозволеними.
Щодо планових перевірок, то їх проведення і надалі припинено за виключенням перевірок сфері енергетики та комунальних послуг.
Як підготуватись до перевірок на підприємстві?
Пункт 1. Визначаємо, які саме позапланові перевірки наразі можуть відбутись
Відповідь на це питання Урядом зафіксовано у вже згаданій постанові від 13.03.2022 р. № 303.
Так, Кабінет Міністрів України визначив наступні загальні особливості проведення позапланових перевірок:
- конкретно не визначено перелік сфер, підприємства яких можуть бути перевірені, а отже контролюючі органи можуть перевіряти усі підприємства без виключень;
- позапланова перевірка проводиться виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, а для центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України, — на підставі рішення Кабінету Міністрів України;
- повинна існувати загроза, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, або ж проведення позапланової перевірки необхідне для виконання міжнародних зобов’язань України.
З наведеного стає очевидним, що позапланова перевірка може бути проведена фактично будь-яке підприємство та будь-яким контролюючим органом.
Окремо акцентуємо увагу на проведенні перевірки з боку Держпраці, адже проведення позапланових перевірок у сфері трудових правовідносин врегульовані окремим профільним Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ.
Положеннями даного Закону № 2136-ІХ встановлено наступні особливості проведення позапланової перевірки:
- проводиться за заявою працівника або профспілки;
- перевірці підлягають юридичні особи незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю;
- контролюючий орган перевіряє роботодавця на предмет додержанням законодавства про працю, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
Таким чином, якщо до підприємства надійшов запит щодо надання документів, пояснень тощо, від державного органу у рамках позапланової перевірки, керівнику такого підприємства не потрібно квапитись давати відповідь чи дозволяти провести перевірку.
Першочергово варто дізнатись:
- З якою метою проводиться перевірка?
- Чи наявний у контролюючого органу (за виключенням Держпраці) дозвіл на проведення такої перевірки (від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері чи Кабміну)?
- Повноваження особи, що прибула для проведення перевірки.
- Яка підстава для проведення перевірки (порушення трудового законодавства або ж існування загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини)?
Пункт 2. Залучаємо зовнішніх радників
Об’єктивна оцінка стану ведення, наприклад, бухгалтерського чи кадрового обліку, на підприємстві — ключова запорука того, що результати позапланової перевірки вас не здивують та не стануть неприємним сюрпризом.
Для того, щоб бути готовим навіть до позапланових перевірок рекомендуємо керівнику проводити своєрідні «краш-тести» свого підприємства залученими зовнішніми радниками (юристами, бухгалтерами та аудиторами).
Пункт 3. Приводимо у відповідність статутну та кадрову документацію
Належне оформлення положень статуту підприємства, відповідність положень статутних документів відомостям з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Також, щоб уникнути «неприємних сюрпризів» варто перевірити на предмет оформлення трудових відносин з усіма працівниками, або ж, якщо такі залучені на умовах цивільно-правових договорів (договорах про надання послуг чи виконання робіт), щоб ці договори були дійсними.
Очевидно, що наявні невідповідності необхідно якнайшвидше усунути.
Пункт 4. Згадуємо та перевіряємо своїх теперішніх та колишніх (контрагентів)
Після 24 лютого 2022 р. особливо увагу рекомендуємо звертати на пов’язаність контрагентів вашої компанії з російської федерацією, зокрема шляхом встановлення чи є серед засновників, учасників чи кінцевих бенефіціарних власників таких компаній громадяни чи податкові резиденти росії та Білорусі.
Отримати дану інформацію наразі не так складно. За допомогою пошукових сервісів можна навіть без платних підписок подивитись, чи пов’язаний ваш контрагент з державою-агресором.
Якщо буде встановлено, що так, то радимо не укладати правочинів з такими підприємствами (особами), а існуючі договори розірвати.
Можливо, це призведе до економічних збитків, однак мінімізує ризики потрапити на олівець не тільки податкової чи Держпраці, а і СБУ чи ДБР.
Пункт 5. Проводимо періодичний зріз настрою працівників компанії
Зважаючи на те, що саме можливість проведення позапланових перевірок Держпраці, на нашу думку, в умовах воєнного стану є найбільш реалістичними, рекомендуємо відслідковувати загальний настрій працівників вашого підприємства.
Адже, незадоволений працівник, або ж (що гірше) обманутий працівник, досить легко трансформує свою злість та/або образу у скаргу до контролюючого органу та підкаже, які «скелети у шафі» ховає роботодавець.
Як показує практика, таких «скелетів» у підприємств, що використовують найману працю вистачає.
Пункт 6. Моніторимо ситуацію на ринку
Бізнес не може та не живе у вакуумі. Якщо до підприємства, яке працює у аналогічній до вас ніші та подібне за масштабом до вашого, прийшли з перевіркою, то це важливий сигнал, яким не потрібно нехтувати.
Пункт 7. Дбаємо про свою репутацію
Традиційно, більшість інформації про компанію, щодо якої ухвалюється рішення про проведення позапланової перевірки, беруться з відкритих, або ж «майже відкритих» джерел інформації.
Беручи це до уваги, надзвичайно важливо відстежувати появу нової інформації про ваше підприємство у інтернеті, відкриттю «дивних» судових справ тощо.
Сергій Савинський