Прийняття Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX викликало у роботодавців багато запитань щодо його застосування. Одне з таких питань — як правильно діяти роботодавцю під час призупинення трудового договору з працівником.
Як всім вже добре відомо, призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Тобто, призупинення дії трудового договору передбачає наявність двох умов:
1) роботодавець не може забезпечити працівника роботою і
2) працівник не може її виконувати.
Проте, що робити, якщо працівник не бажає продовжувати трудові відносини з роботодавцем та чекати відновлення праці?
Слід зазначити, що законодавством не заборонено припиняти трудові відносини з працівником під час призупинення трудового договору. Тому працівник може звільнитися за власним бажанням або ж роботодавець має право звільнити працівника за іншими підставами, передбаченими КЗпП України, зокрема за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП).
Однак, виникає питання як розрахуватися з працівником та які виплати належать працівникові при звільненні?
Що каже Держпраці та Мінекономіки?
Відповідно до листів Держпраці від 09.05.2022 р. № 1922/4/4.1-ЗВ-22а та Мінекономіки від 17.05.2022 р. № 4706-06/25215-07 у разі звільнення працівника у період призупинення дії трудового договору роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня призупинення дії трудового договору.
Відтак, після дати початку такого призупинення роботодавець не буде винен працівнику нічого.
Одночасно, нагадуємо, що в умовах воєнного стану законодавець встановив особливості звільнення працівників. Утім, змін щодо розрахунку з працівниками під час звільнення не передбачив. На це звертає увагу Мінекономіки.
Згідно з частиною першою ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Тобто, при звільненні виплачується:
- заробітна плата — нарахована, але не виплачена до призупинення дії трудового договору;
- компенсація за невикористані відпустки — період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки працівникові. Відтак, працівник не отримає відповідних компенсаційних виплат за цей період;
- інші виплати — наприклад, додаткові гарантії, передбачені колективним договором.
При цьому слід звернути увагу, що згідно з роз’ясненнями Мінекономіки, які розміщені на офіційному веб-сайті вказаного відомства, при призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення та фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.
Відшкодування цих платежів на час призупинення дії трудового договору також буде покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України. Механізм, строки та законодавче врегулювання такого стягнення на даний час знаходяться на стадії розробки.
Відтак, на вимогу працівника або з власної ініціативи, роботодавець може видати працівнику відповідну довідку про нараховані суми заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.
Андрій Петришак, Кирило Казак