Через активні бойові дії чимало підприємств України не мають змоги належно функціонувати, а мільйони наших співгромадян покинули свої домівки, місця роботи, рятуючись від війни. Відтак, виникла гостра потреба у збереженні трудових взаємовідносин та суттєвій економії коштів. Як знайти «золоту середину» у цьому питанні та які процедури краще застосовувати?
Внесення змін до трудового законодавства, яке було реалізовано в авральному порядку через повномасштабне вторгнення росії, викликає чимало практичних питань. Спробуймо з’ясувати основні переваги та недоліки таких трудових процедур як призупинення дії трудового договору та відпустка без збереження зарплати.
Призупинення дії трудового договору та відпустка без збереження зарплати: у чому різниця?
Призупинення дії трудового договору (далі — ТД) можна вважати альтернативою відпустки без збереження зарплати з одним вагомим нюансом — за час призупинення договору співробітник отримає кошти після перемоги, а в разі відпустки за власний рахунок не отримає нічого.
Практичні наслідки від застосування першої чи другої трудової процедури — практично не відрізняються: зарплата не виплачується в обох випадках, в обох випадках трудові відносини зберігаються.
Однак, певні відмінності все ж є:
- Можливість працювати в іншій місцевості. Коли трудові відносини призупинено, співробітник може працювати повний робочий день у порядку суміщення в іншій місцевості — куди довелося евакуюватися, тікаючи від активних бойових дій.
- Заповнення звітності. Наведемо приклад, якщо співробітник пішов у відпустку без збереження зарплати, то у графі 13 Додатку Д1 до податкового розрахунку потрібно вказати кількість днів відпустки. Якщо ж трудовий договір призупинено, цього робити не потрібно.
- Компенсація у майбутньому. Якщо дію ТД призупинено, співробітник може розраховувати на те, що він отримає компенсацію після перемоги. Зарплату, гарантійні та компенсаційні виплати співробітникам на час призупинення дії ТД відшкодовує держава-агресор (ч. 3 ст. 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Як впливає призупинення дії трудового договору на стаж?
Період призупинення дії ТД не враховується до страхового стажу для виплати лікарняних та пенсій, оскільки в даний період не сплачується ЄСВ (абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Проте ситуація може суттєво змінитись, якщо:
- після перемоги України країна-агресор відшкодує зафіксований працедавцями ЄСВ;
- Верховною Радою буде внесено зміни до законодавства та включено період призупинення дії ТД до стажу як період, за який сплачено страхові внески в мінімальному розмірі.
Чи отримає працівник зарплату, компенсації за цей період?
На час призупиненої дії ТД співробітник не отримує ні зарплату, ні компенсаційні виплати.
Якщо протягом місяця зі співробітником призупинено дію ТД, працедавець не витрачає коштів на його утримання та не сплачує за нього ЄСВ. Зарплату та інші виплати відшкодовує держава-агресор.
Зауважимо, що працедавець має фіксувати розмір ЄСВ, який підлягав би виплаті із сум зарплати та компенсаційних виплат, які виплачувалися співробітникові, якщо такого призупинення дії ТД не відбулося б. Оскільки відшкодовуватиме ці платежі буде держава-агресор. На жаль, зараз чіткого регулювання цієї процедури немає.
Чи може працівник влаштуватися на іншу роботу в разі призупинення дії ТД?
Так, він на це має право. Згоду роботодавця отримувати не потрібно.
Натомість співробітник має повідомити нового працедавця про основне місце роботи та про те, що укладає новий ТД тимчасово — поки триватиме війна.
На новому місці роботи його можуть працевлаштувати за сумісництвом. Оскільки ТД за основним місцем роботи призупинено, то на новому місці роботи його можуть прийняти на умовах повної зайнятості.
Ознака місця роботи співробітника (основне чи сумісництво) не змінюється у зв’язку з призупиненням дії ТД.
Чи з усіма співробітниками можна призупинити дію ТД?
Проаналізувавши оновлене трудове законодавство можна констатувати, що призупиняти дію ТД можна з усіма працівниками.
Категорій співробітників, які підпадають під «вето» для цього правила, законодавством не встановлено. Це означає, що призупиняти ТД можна й з пільговими, захищеними категоріями співробітників (особи з інвалідністю, одинокі матері, вагітні, жінки з дітьми віком до 14 років).
Яна Декусар