Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Мобілізовані та добровольці тероборони: кадровий облік
Новини
04.05.2022
Мобілізовані та добровольці тероборони: кадровий облік
 

Нещодавно Міністерство економіки України надало роз’яснення щодо основних питань зі сфери трудових відносин у воєнний час, зокрема і щодо порядку кадрового обліку працівників, які залучені до оборони держави. Враховуючи це роз’яснення та положення нормативно-правових актів, зазначимо ключові моменти.

Особливості кадрового обліку мобілізованих працівників

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено проведення загальної мобілізації. Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП), за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток за місцем роботи.

З огляду на це, мобілізовані працівники не підлягають звільненню на підставі п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП, а лише увільняються від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором.

Підставою для увільнення від виконання обов’язків є факт прийняття на військову службу за призовом під час мобілізації. Відповідно до листа Міноборони від 21.08.2014 р. № 322/2/7142 (далі — лист Міноборони), початком військової служби є день призову на військову службу, про що робиться відповідний запис до військового квитка, а закінченням — день виключення військовослужбовців із списків особового складу військової частини, про що також робиться відповідний запис до військового квитка.

Водночас, відповідно до ст. 119 КЗпП, збереження місця роботи, посади та середнього заробітку гарантується мобілізованому працівнику і у випадку, якщо він під час проходження військової служби отримав ушкодження здоров’я та перебуває на лікуванні у медичних закладах, а також потрапив у полон або визнаний безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем його взяття на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, відповідному підрозділі СЗР України після його звільнення з військової служби у разі закінчення ним лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом його померлим.

Документом, який підтверджує призов під час мобілізації військовозобов’язаних є військовий квиток, в якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки. Іншим документом є довідка про призов військовозобов’язаного на військову службу, видана ТЦК та СП або військовою частиною. Зазначені документи, відповідно до листа Міноборони, можуть видаватися родинам військовозобов’язаних для пред’явлення їх за місцем вимоги.

З огляду на особливі умови, мобілізований працівник або член його родини може надіслати фото чи скан будь-якого із цих документів представнику роботодавця електронною поштою чи у доступний месенджер, за погодженням із роботодавцем. Якщо ж ці опції з певних причин є недоступними, то роботодавець може самостійно звернутися до ТЦК та СП, в якому працівник перебуває на обліку, із запитом щодо дати призову мобілізованого працівника.

Увільнення працівника від виконання трудових обов’язків оформляється наказом чи розпорядженням працівника. Зміст наказу може бути таким:

Про увільнення від роботи
на час проходження військової служби

Керуючись частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України,

УВІЛЬНИТИ:

Іванко Івана Івановича, юриста, від роботи з 24 квітня 2022 року зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом Першого відділу Коростенського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Підстава: довідка про призов військовозобов’язаного на військову службу, видана Коростенським районним ТЦК та СП.

У табелі обліку використання робочого часу проставляється буквений код «ІН» («інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгули тощо»)). Запис про увільнення від роботи на період мобілізації до особової картки форми № П-2 та трудової книжки не вноситься.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відпустки», період відсутності мобілізованих працівників входить до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку, однак не входить до стажу, що дає право на щорічні додаткові відпустки (за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці та за особливий характер праці).

Середній заробіток мобілізованого працівника розраховується відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата. Якщо протягом цих двох місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Тимчасове виконання обов’язків мобілізованого працівника можна організувати в такі способи:

  • укладення строкового договору із новим працівником на час увільнення мобілізованого від виконання трудових обов’язків;
  • залучення інших працівників підприємства на підставі ст. 33 КЗпП (тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором). При цьому, тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається лише за його згодою.

Особливості кадрового обліку добровольців тероборони

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про основи національного спротиву», на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Окрім цього, відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Беручи до уваги роз’яснення Міністерства економіки України, ця гарантія поширюється і на добровольців тероборони, які уклали відповідний контракт. Така ж позиція відображена і в наказі Міноборони України «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони» від 07.03.2022 р. № 84, де зазначено, що на добровольця, який уклав контракт, поширюються гарантії, передбачені ст. 119 Кодексу законів про працю України.

Водночас, враховуючи специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання своїх обов’язків, роботодавцю в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором.

Якщо ж працівник не може ефективно виконувати свої обов’язки за трудовим договором, роботодавцю слід видати наказ про його увільнення. Зміст наказу може бути таким:

Про увільнення від роботи
на час виконання обов’язків
добровольця територіальної оборони

Керуючись частиною першою статті 119 Кодексу законів про працю України,

УВІЛЬНИТИ:

Іванко Івана Івановича, юриста, від роботи з 24 квітня 2022 року зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на час виконання обов’язків добровольця територіальної оборони.

Підстава: контракт добровольця територіальної оборони.

При цьому, документом, який підтверджує виконання обов’язків добровольця територіальної оборони, є укладений працівником контракт добровольця територіальної оборони. В іншому кадровий облік працівників, що уклали контракт добровольця тероборони, є подібним до обліку мобілізованих працівників.

Резюме

Звільнення працівників, які мобілізовані або уклали контракт добровольця територіальної оборони, є незаконним. Навпаки останнім гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку, який обраховується відповідно до виплат за останні два календарні місяці роботи працівника. З огляду на це, роботодавець повинен видати наказ (розпорядження) про увільнення такого працівника від виконання обов’язків, покладених на нього трудовим договором, а у табелі обліку використання робочого часу проставити буквений код «ІН».

Вікторія Ганжело

ЛІГА:Бізнес

Переглядів: 1590 Версія для друку
 
Дивіться також:
Компенсація за відпустку працівникові, мобілізованому два роки тому
Право працівників на додаткову відпустку
Уряд вніс чергові зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних
Виплата допомоги у разі їх переведення на легшу роботу
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com