Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Військовий облік жінок: що змінилося та яка відповідальність
Новини
31.01.2022
Військовий облік жінок: що змінилося та яка відповідальність
 

Насправді, з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» від 30.03.2021 р. № 1357-IX та наказу Міністерства оборони «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних» від 11.10.2021 р. № 313 (далі — Наказ № 313), військовий облік жінок не став чимось новим для нашої країни.

Так, наприклад, частиною 5 статті 1 Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» в редакції від 25.03.1992 року визначалось, що жінки, які за фахом мають медичну підготовку або споріднену з відповідною військовою спеціальністю за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, можуть бути взяті на військовий облік.

Минула редакція Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі — Закон) також містила норму, згідно якої жінки, які мають фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до служби, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Тобто, як вбачається, минула редакція Закону також передбачала саме обов’язковість військового обліку жінок.

Проте, до набрання чинності Законом України від 30.03.2021 р. № 1357-IX діяв Перелік спеціальностей, по одержанні яких придатні до військової служби жінки перебувають на військовому обліку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.1994 р. № 711, який, до речі, згідно сайту Верховної Ради України, не втратив своєї чинності. Вказаний нормативно-правовий акт вміщував в собі значно вужчий перелік спеціальностей, а тому питання військового обліку жінок не набувало такого широкого розголосу.

Натомість, Законом України від 30.03.2021 р. № 1357-IX повноваження з визначення переліку спеціальностей, споріднених з військовими, перекладено на Міністерство оборони України, яке своїм Наказом № 313 цей перелік значно розширило та на сьогодні чи не кожній спеціальності визначено її військовий аналог, а, відтак, і на представниць вказаних спеціальностей та професій покладено обов’язок стати на військовий облік.

Також варто зауважити, що Кабінет Міністрів України та інші центральні органи виконавчої влади повною мірою ще не привели у відповідність усі нормативно-правові акти, пов’язані із внесеними Законом 1357-IX змінами, що може створювати певні труднощі у реалізації та виконанні вимог вказаного закону. Також це означає, що найближчим часом можливі деякі зміни стосовно врегулювання питання військового обліку.

Військовий облік та служба — у чому різниця?

Насамперед варто наголосити, що військова служба та військовий облік — різні речі.

Так, військовий облік включає дії щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов’язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, метою якого є забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил та інших військових формувань.

Військовою службою ж є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком осіб, пов’язаній із обороною України.

Так, зі змісту статті 11 Закону вбачається, що жінки беруться саме на облік, та по відношенню до військової служби відносяться до категорії військовозобов’язаних.

Військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Тобто, жінки, які перебувають на військовому обліку:

  1. Не можуть призиватися для проходження строкової військової служби (оскільки призовники відносяться до іншої категорії по відношенню до військового обов’язку).
  2. Можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.
  3. У мирний час можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві (за контрактом) тільки у добровільному порядку.

Хто зобов’язаний стати на військовий облік?

Фактично, законодавець поклав обов’язок стати на військовий облік на усіх без виключення жінок, які одночасно відповідають таким критеріям:

  1. Мають спеціальність та/або професію, перелік яких визначено Наказом № 313.
  2. Придатні до проходження військової служби за станом здоров’я.
  3. Віком від 18 до 60 років.

Таким чином, законодавець не передбачає жодних виключень стосовно добровільності чи звільнення від обов’язку стати на військовий облік жінок, які, наприклад, мають дітей чи осіб, що перебувають під їх опікою/піклуванням.

Правовідносини, пов’язані з військовим обліком, регулюються Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 07.12.2016 р. № 921 (далі — Порядок).

Так, п. 56 Порядку передбачає, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов’язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності.

Тобто, усім жінкам, які віднайшли свою спеціальність та/або професію в Наказі № 313, необхідно особисто з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати) за зареєстрованим місцем проживання для того, щоб стати на військовий облік.

До того ж, необхідно мати на увазі, що Президентом України було надано відповідь на петицію № 22/130110-еп, вимогою якої було відміна Наказу № 313 та повернення до Переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.1994 р. № 711. У відповіді на петицію Президент зазначив, що ним було здійснено звернення до Міністра оборони України з проханням невідкладно і комплексно опрацювати порушене у петиції питання, приділивши особливу увагу вирішенню таких питань, зокрема:

1) суттєвому уточненню (скороченню) переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно із яким жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з урахуванням реальних потреб оборони держави;

2) впровадженню сучасних цифрових технологій у процедури постановки на військовий облік з метою уникнення обов’язкової особистої присутності жінок під час постановки на облік у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;

3) врегулюванню питання порядку проходження медичного огляду під час постановки на військовий облік жінок;

4) застосуванню виважених підходів щодо адміністративної відповідальності за несвоєчасну постановку на військовий облік військовозобов’язаних жінок до завершення процесу остаточного врегулювання згаданої процедури.

Так, у відповідь на це звернення, 21.01.2022 року на офіційному сайті оборонного відомства було опубліковано оголошення, згідно якого Міністерством оборони розроблено нову редакцію наказу щодо взяття на військовий облік жінок, яким, зокрема, здійснено скорочення переліку спеціальностей та професій.

Наразі проект надіслано на погодження до Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.

Отже, у разі прийняття змін до Наказу № 313 очікується суттєве скорочення Переліку (визначено 14 спеціальностей та 6 професій, здобуття та отримання яких передбачає постановку на військовий облік), тоді як у разі не погодження перелік становитиме 35 фахових напрямків, що об’єднує понад 200 спеціальностей.

Чи змінилася процедура укладання трудового договору з жінками?

Статтею 24 Кодексу законів про працю України на громадян, у випадках, передбачених законом, покладено обов’язок подання відповідного військово-облікового документу.

Зі змісту пункту 37 Порядку виходить, що приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.

Тобто, порядок прийому на роботу в цілому аналогічний до прийому на роботу чоловіків — якщо спеціальність та/або професія жінки-кандидата на посаду міститься в переліку, визначеному Наказом № 313, у такого працівника обов’язково має братися копія документу про військовий облік (військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного), який, до того ж, має містити відмітку про взяття на облік.

Також варто зауважити, що підприємства, установи та організації здійснюють військовий облік своїх працівників.

Так, на роботодавців, метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних, покладені обов’язки: перевіряти наявність військово-облікових документів при прийнятті на роботу; у семиденний строк надсилати до відповідних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомлення про зміну облікових даних призовників і військовозобов’язаних, прийнятих на роботу; взаємодіяти з центрами комплектування та соціальної підтримки щодо строків та способів звіряння даних особових карток, списків призовників і військовозобов’язаних, їх облікових даних тощо.

До того ж, у разі перебування на підприємстві, установі, організації від 501 до 2000 призовників, має бути призначена одна особа відповідальна за ведення військового обліку. У разі, якщо призовників і військовозобов’язаних менше ніж 500 осіб, обов’язки ведення військового обліку покладаються на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом, якій встановлюється доплата у розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Яка відповідальність за правопорушення, пов’язаного з військовим обліком?

Чинним законодавством України за правопорушення, пов’язаного з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Так, наприклад, за порушення військовозобов’язаними (а саме до цієї категорії віднесено жінок) правил військового обліку, на них може бути накладено штраф у розмірі від 510 до 850 гривень (від 850 до 1700 грн за повторне протягом року правопорушення).

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію громадянам загрожує штраф 1700 до 3400 грн (3400 до 5100 грн за повторне протягом року порушення), а на винних у порушенні посадових осіб — від 3400 до 5100 грн (від 5100 до 8500 грн за повторне протягом року порушення).

Окрім того, у разі, якщо військовозобов’язаний після попередження керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, особу, яка ухиляється від військового обліку можуть притягнути до кримінальної відповідальності (накласти штраф у розмірі від 5100 до 8500 грн або застосувати покарання у вигляді виправних робіт на строк до одного року).

Нажаль, законодавцем не було визначено перехідного періоду, протягом якого жінки мають виконати покладений на них обов’язок стати на військовий облік, а сама інформація про перехідний період та його строки обмежується лише публічними зверненнями представників оборонного відомства, а отже не виключена вірогідність того, що громадян та роботодавців можуть притягнути до відповідальності одразу з моменту встановлення факту правопорушення.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.

Придбати видання

 

Олексій Мірошник, Сергій Трохименко

ЛІГА:Бізнес

Переглядів: 1455 Версія для друку
 
Дивіться також:
Що значить «ненормований робочий день»?
Контроль за рекламою вакансій: Держпродспоживслужба отримала нові повноваження
Воєнний стан продовжено: чи потрібно переброньовувати працівників?
У Дії можна отримати відомості про своїх військовозобов’язаних працівників
Чи можна втратити право на соціальну відпустку?
Зразок наказу про запровадження дистанційної роботи
Скільки часу працівники можуть бути у простої?
Підтвердження періодів роботи на підприємствах тимчасово окупованої території
Черговості надання відпусток за різні робочі роки
Переведення та зміна істотних умов праці під час воєнного стану: судова практика
Знятий з обліку у ТЦК: чи можна приймати на роботу такого кандидата?
Де має зберігатися трудова книжка працівника?
Ким оплачується листок непрацездатності мобілізованого працівника?
Працівник зможе відкликати заяву про звільнення за угодою сторін
Відпустка за 2023 рік: як обчислювати середню зарплату у 2025 році?
Як подати коригуючу заявку-розрахунок на зменшення суми «лікарняних»?
Діє Закон про створення Єдиного реєстру кваліфікацій
Діють зміни до КЗпП щодо надомної та дистанційної роботи
Чи сплачується вихідна допомога при звільненні через незгоду зі зміною істотних умов праці?
Лікарняні для сумісників: нові правила нарахування
Зразок наказу про припинення трудового договору у зв’язку зі смертю працівника
Як правильно табелювати роботу вихователів за новим Законом?
Що робити з незакінченою сторінкою в трудовій книжці?
Як скоротити працівника, який хворіє?
Особливості звільнення у зв’язку з відсутністю працівника на роботі понад 4 місяці
В яких випадках Держпраці проводить позапланові перевірки?
Чи можна для призначення пенсії надати нотаріально завірену копію трудової книжки?
Як правильно нарахувати «лікарняні» демобілізованому працівнику: ключові правила
Затверджено показник середньої зарплати за березень 2025 ріку
Компенсація за невикористану відпустку у разі звільнення під час воєнного стану
Чи повідомляти ДПС про прийняття працівника у разі продовження контракту?
Як внести дані про роботу за сумісництвом до трудової книжки?
Що буде, якщо не з’явитися в ТЦК по повістці?
Зміна істотних умов праці: особливості в умовах воєнного стану
Чи підлягає «дитяча» відпустка продовженню або перенесенню у зв’язку з хворобою?
Умови праці за контрактом зазнають змін
Надсилання трудової книжки поштою в межах України та за кордон
Чи обов’язково укладати письмовий трудовий договір?
Хто має право на відстрочку від мобілізації під час воєнного стану?
Строки розрахунку при звільненні
Ще одна категорія працівників отримає переважне право залишення на роботі
Нюанси зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною
Звільнення працівника
Бронювання працівників: відповіді на запитання
Як правильно скласти ЦПД, щоб уникнути штрафів від Держпраці?
Чи можна апостилювати трудові книжки?
Як підприємству діяти законно під час повітряної тривоги?
Чим відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату працівників?
Кабмін врегулював бронювання деяких категорій працівників в окремому Порядку
Мобінг на роботі: дайджест судової практики
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com