Відповідно до Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Ця гарантія також стосується і права на трудову діяльність іноземців та осіб без громадянства.
Згідно чинного законодавства є декілька категорій іноземних працівників.
До відома. Дозвіл на роботу видається територіальними органами Державної служби зайнятості (центрами зайнятості).
Важливо, що дозвіл отримує роботодавець, а не іноземець, тому такий дозвіл видається для працевлаштування іноземця у конкретного роботодавця на конкретній посаді. Праця іноземців може застосовуватися на різних посадах в одного або кількох (двох і більше) роботодавців, за умови отримання дозволу на застосування праці на кожній посаді.
Питання працевлаштування іноземців та оформлення Дозволу суворо контролюється. Якщо роботодавець працевлаштовує іноземців або осіб без громадянства:
на умовах трудового або іншого договору без Дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства, передбачена штрафна санкція у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення за кожного працівника;
на інших умовах, ніж ті, що передбачені Дозволом, — стягується штраф за кожну особу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.