Скільки днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець?
Новини
29.09.2021
Скільки днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець?
Якщо йдеться про захворювання або травму працівника, роботодавець власним коштом оплачує перші 5 днів тимчасової непрацездатності. Це передбачено абз. 2 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування), а також Порядком оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженим постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440. Роботодавець оплачує перші 5 днів непрацездатності також і у випадку, якщо непрацездатність пов’язана з нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням (абз. 3 ч. 3 ст. 42 Закону про соцстрахування).
Підкреслимо: оскільки наразі нормативні документи не містять уточнення стосовно оплати саме робочих днів, оплаті підлягають календарні дні непрацездатності (підтверджує це, зокрема, і абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат із загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266).
Фонд соцстрахування оплачує лікарняні тільки з 6 дня непрацездатності також і у випадку знаходження працівника на самоізоляції (абз. 1 ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування), через що оплата перших 5 днів непрацездатності за такими страховими випадками також здійснюється коштом працедавців.
За періоди непрацездатності у зв’язку з іншими страховими випадками (зосібна, через необхідність догляду за хворою дитиною до 14 років, за хворим членом родини) лікарняні з першого дня непрацездатності нараховують коштом Фонду соцстрахування. У таких випадках законодавство не зобов’язує роботодавців оплачувати власним коштом перші 5 днів.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.