У своїй управлінській діяльності керівник може видавати накази і розпорядження. У законодавстві обидва види управлінських рішень вважаються синонімами. І дійсно, поняття найчастіше тотожні, однак є ряд принципових відмінностей, що склалися на практиці. Їх потрібно знати для того, щоб підготувати правильний за формою документ.
Так, накази завжди видають керівники організацій, а їх заступники та директори філій — тільки розпорядження. Як з першим, так і другим видом актів необхідно знайомити працівників під розпис.
Визначення наказу та розпорядження
Наказ — це правовий акт, що видається керівником державного органу чи організації в межах його компетенції.
Вимоги, викладені в документі, обов’язкові для виконання. Наказ може видаватися державними органами і, як правило, має необмежений термін дії. Він стосується принципових питань роботи підприємства чи організації, на нього можна посилатися при виконанні своїх повноважень.
Розпорядження — це правовий акт, який видається керівником підприємства або організації одноосібно і вирішує оперативні питання, що стоять перед юридичною особою.
Як і наказ, він обов’язковий для виконання. На практиці, розпорядження наділяє особа тимчасовими повноваженнями, і посилатися на нього можна лише в одиничних випадках, а не постійно, як на наказ.
Порівняння розпорядження і наказу
Таким чином, різниця між наказом та розпорядженням досить умовна і склалася лише виходячи з юридичної практики. У праві ці поняття взагалі ототожнюються, і до них пред’являються однакові вимоги. Виходячи з положення, що склалося, накази видають лише топові керівники підприємств і організацій (генеральні директори, президенти фірм, голови). Розпорядження видають керівники філій або структурних підрозділів.
Крім того, наказ — це фундаментальний правовий акт, який діє до його скасування або виходу нового (наприклад, наказ про щомісячний розподіл чергувань на підприємстві).
Розпорядження, виходячи зі сформованої практики, чинне до його виконання (наприклад, вихід на роботу у святковий день). У наказ можуть вноситися зміни, замість старих розпоряджень приймаються нові.
Різниця між наказом та розпорядженням полягає в наступному:
Створення правової норми. Якщо розпорядження ніколи не має нормативного характеру, то наказ може створювати правову норму. Але як наказ, так і розпорядження виступають в якості правозастосовчого акту.
Коло питань. Наказ породжує тривалі правові відносини (наприклад, розподіл обов’язків, посадових повноважень і т. д.).
Розпорядження видається з метою оперативного вирішення поточних проблем (вихід на роботу у вихідний день, підвищення вартості продукції).
Термін дії. На практиці, розпорядження — це правовий акт, обмежений в часі, в той час, як наказ діє або постійно, або до його повного виконання, або до видання нового документа.
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.