Чи потрібно виплачувати аванс під час відпустки працівника?
Новини
24.09.2020
Чи потрібно виплачувати аванс під час відпустки працівника?
Працівник знаходиться у відпустці з 1 по 24 число. Чи треба виплачувати аванс працівникові, який перебуває у відпустці?
Ні, не потрібно. Відпускні — це заробітна плата за час відпустки. Тож за той період, коли належить виплачувати аванс (зазвичай 1–15 число), працівник уже отримав зарплату у вигляді відпускних.
Так, ст. 2 Закону України «Про відпустки» визначено, що право на відпустку забезпечується, зокрема, гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
У ст. 115 КЗпП сказано, що «розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки».
Цю норму слід розуміти ось як: якщо співробітник не працює весь місяць або його частину з якихось причин (прогули, відпустка без збереження зарплати, тимчасова непрацездатність тощо), то заробітну плату за табелем обліку робочого часу чи відрядно йому нараховувати не потрібно.
За ті дні, коли передбачено збереження середнього заробітку (відпустка, тимчасова непрацездатність, виконання громадських обов’язків тощо), працівник отримає середній заробіток. За дні прогулу, відпустки без збереження зарплати тощо, коли збереження середнього заробітку не передбачено, нарахування не провадять (слід зауважити, що в бухгалтерських групах у соціальних мережах чомусь часто зустрічаються запитання чи твердження, що коли працівник невідомо з яких причин не виходить на роботу, то йому однаково слід ставити в табелі «8» і нараховувати зарплату. Звідки такі висновки — не відомо, але чомусь це вважається майже аксіомою).
Слід зауважити ще таке.
У ст. 115 КЗпП сказано, що «розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця…». Тож, скажете ви, колективним договором може передбачатися, що аванс виплачується, наприклад, у розмірі 60% зарплати попереднього місяця. Як бути в такому разі?
Так, у колективному договорі може бути така норма, але з обов’язковими застереженнями:
а) стандартне «але не менше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника»;
б) «за відсутності працівника на роботі в період з 1 по 15 число заробітна плата за першу половину місяця виплачується пропорційно до відпрацьованого часу». Аби не вийшло так, що працівникові надано 15 календарних днів відпустки без збереження зарплати, ще тиждень він прогуляв, а роботодавець, попри це, має виплачувати зарплату.