Бухгалтер, прийнятий за строковим трудовим договором на місце декретниці (на час відпустки по догляду до 3 років), написав заяву на переведення на іншу посаду — начальник комерційного відділу: «Прошу перевести мене на посаду виконуючого обов’язки начальника комерційного відділу». На формулюванні «В.о.» наполіг керівник (мабуть, хоче побачити, чи він впорається з новим завданням). У штатному розписі це вакантна посада з назвою «Начальник комерційного відділу». Як правильно оформити таке переведення?
Зараз з бухгалтером укладено строковий трудовий договір. Строк дії цього договору визначено подією, яка має настати, — день виходу на роботу декретниці. Коли «строковик» перейде на іншу посаду, не буде прив’язки строковості договору до події, з якою він був пов’язаний на початку. Тому договір зі строкового стане безстроковим. Але тут є ще кілька нюансів (бо одне тягне за собою інше і все взаємопов’язано).
Строковість договору до трудової книжки не вносять. Тобто, приймаючи працівника на роботу за строковим договором, ми зазначаємо «прийнято на посаду…», а коли звільняємо — «звільнено за п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП». Тому вказувати «на постійну роботу», «за строковим», «тимчасово» при прийманні на роботу не потрібно. А от переведення бувають тимчасові або постійні.
Перевести можна або тимчасово (фіксуємо строк), або постійно. І якщо ми зазначимо «перевести постійно на іншу посаду», то тут «автоматом» договір стає безстроковим. Ми можемо «перевести тимчасово на іншу посаду», тоді збережеться строковість договору і можливість побачити, чи працівник впорається з новим завданням.
У комплексі це матиме такий вигляд:
- запис перший: «прийнято на посаду декретниці»;
- запис другий: «переведено на постійну роботу на посаду начальника».
Посади в штатному розписі мають відповідати професійним назвам робіт у Класифікаторі професій. І в ньому справді немає «в.о.», в т. ч. і як похідного слова. Тому не можна перевести на посаду «в.о. начальника». Відповідно до роз’яснення Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати і Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового замісництва» від 29.12.1965 р. № 30/39 призначення працівника виконувачем обов’язків за вакантною посадою не допускається, воно можливо лише за посадою, призначення на яку здійснюється вищим органом управління. Якщо керівник хоче придивитися до працівника, тоді слід перевести тимчасово.