Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Карантин: допомога по безробіттю
Новини
19.05.2020
Карантин: допомога по безробіттю
 

Виплати по безробіттю, допомога по частковому безробіттю: як розмежувати дані види, які умови отримання — ці та багато інших питань на сьогодні постають перед працівниками. Так, за даними Державного центру зайнятості на кінець квітня було зареєстровано приблизно 457 тисяч безробітних і в умовах карантину ця цифра постійно зростає.

На сьогодні існує два основні види допомоги, які можна отримати:

  • Перший — це виплати по безробіттю особам, що мають статус безробітного. Даний вид виплат не є новим для законодавства та працівників.
  • Другий — виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, що запроваджено відносно нещодавно.

Виплати по безробіттю особам, що мають статус безробітного

Суб’єктом отримання даного виду допомоги є офіційно зареєстровані центрами зайнятості безробітні особи. Виплачується така допомога відповідно до Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 р. № 613.

У період карантину допомога з безробіття призначається з першого дня надання статусу безробітного.

Звертаємо увагу, що за загальними правилами, грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації. Безробітним, які звільнені з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за порушення трудової дисципліни, грошові виплати з безробіття нараховуються лише на 91-й день.

Правила розрахунку виплат з безробіття

Розмір допомоги по безробіттю визначається залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а також грошового забезпечення.

Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи як безробітної, становить шість або більше місяців, то допомога по безробіттю визначається наступним чином:

  • якщо стаж до двох років, передбачена допомога в розмірі 50% від доходу людини;
  • стаж від двох до шести років — 55%;
  • стаж від шести до десяти років — 60%;
  • стаж понад десять років — 70%.

При цьому служба зайнятості буде поступово зменшувати розмір виплат: перші 90 днів — 100%, наступні 90 днів — 80%, надалі — 70%.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, що мають страховий стаж 6 або більше місяців становить 1800 гривень.

Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації особи як безробітної, менший шести місяців, а також в інших випадках, що передбачені Порядком, допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю у даному випадку становить 650 гривень.

Звертаємо увагу, що на період карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення мінімальний розмір допомоги був збільшений до 1000 гривень. Таким чином, усім безробітним, які отримують допомогу в мінімальному розмірі (650 гривень) має бути здійснений перерахунок допомоги (до 1000 гривень) з 12 березня і на весь час дії карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення.

Тривалість виплат

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом 2 років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів, для осіб, які шукають роботу вперше, та інших незастрахованих осіб — 180 календарних днів.

Звертаємо увагу, що за звичайних умов для отримання виплат обов’язковим є відвідування центру зайнятості, на період карантину цю умову знято. Головне — перебувати на зв’язку з кар’єрним радником.

Також щодо оформлення допомоги ці всі дії можна виконати за допомогою електронної пошти відповідного центру зайнятості, надіславши потрібні документи або за допомогою додатку ДІЯ, всі інструкції розміщено на сайті Державної служби зайнятості.

Виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину

Стаття 47 Закону України «Про зайнятість населення» визначає загальний порядок виплати допомоги по частковому безробіттю, а стаття 47-1 даного Закону визначає особливості призначення допомоги по частковому безробіттю на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Що треба знати про допомогу по частковому безробіттю?

Якщо коротко, то допомога по частковому безробіттю на період карантину — це кошти, які будуть виплачуватися роботодавцю центрами зайнятості у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності внаслідок карантину, які в свою чергу роботодавець зможе виплатити працівникам як допомогу. Тобто дані кошти спрямовуються до роботодавця, а не напряму до працівника від центру зайнятості.

Порядок даних виплат регулюються постановою КМУ «Про затвердження розміру, порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 квітня 2020 р. № 306 (далі — Постанова).

Хто може претендувати на даний вид допомоги?

Допомога передбачається суб’єктам малого та середнього підприємництва для виплати її працівникам (за виключення осіб, які отримують пенсію та працюють за сумісництвом) у разі втрати ними частини зарплати внаслідок зупинення (скорочення) діяльності. Тобто допомога буде надаватися лише офіційно працевлаштованим працівникам.

Нагадуємо, що до суб’єктів малого підприємництва належать:

1) фізичні особи — підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

2) юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

До суб’єктів середнього підприємництва належать ті суб’єкти, що не підпадають під кваліфікацію суб’єктів великого підприємництва, якими є суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Умови отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину:

  • надається на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину;
  • надається у разі сплати роботодавцем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності:
  • не надається працівникам, які отримують оплату часу простою, а також при освоєнні нового виробництва (продукції) відповідно до статті 113 КЗпП.

Також рекомендуємо роботодавцям, щоб отримати дану допомогу оформити наказ про зупинення (скорочення) діяльності на час карантину і скорочення тривалості робочого часу (обов’язково із визначенням посад працівників, для яких це скорочення встановлюється).

Як роботодавцеві отримати допомогу для виплати працівникам?

Роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності.

Насамперед роботодавцю необхідно подати пакет документів, що передбачені Постановою до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Далі протягом 3 днів з дня подачі документів приймається рішення про надання або відмову у наданні допомоги, у разі прийняття рішення про надання допомоги між територіальним органом та роботодавцем укладається договір про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Розмір допомоги

Постановою визначено розмір допомоги по частковому безробіттю за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку 2/3 тарифної ставки, але не більше розміру мінімальної зарплати. Розмір допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Звертаємо увагу, що на сьогодні відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», мінімальна заробітна плата з 1 січня 2020 року у місячному розмірі становить 4723 гривні.

Яким чином буде виплачуватися дана допомога?

Спочатку кошти будуть перераховуватися роботодавцю територіальним органом щомісяця протягом 5 робочих днів після отримання від роботодавця відомостей про осіб, щодо яких виконуються вимоги для виплати такої допомоги.

Потім роботодавець має виплатити дані кошти працівникам у строк не більше ніж 3 робочі дні після їх надходження на рахунок за окремою платіжною відомістю для виплат допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Як впевнитися що кошти таки дійдуть до працівників згідно їх цільового призначення?

Зауважимо, що центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.

Надія Йолкіна, Вероніка Рудковська

Трудові ініціативи

Переглядів: 4222 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com