Вчора Кабмін прийняв постанову про електронні лікарняні, яка передбачає автоматизацію процесів та дає можливість відслідкувати весь процес оформлення лікарняного.
Вже з квітня кожен лікар, який видає лікарняний повинен буде підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Тобто паперові бланки з часом відійдуть у минуле. Далі інформація через реєстр в Пенсійному фонді (ПФУ) буде автоматично передана у Фонд соціального страхування — в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію — оскільки є платником єдиного соціального внеску, а також передаватиметься роботодавцю, який через кабінет страхувальника на веб-порталі ПФУ побачить, що його працівник оформив тимчасову непрацездатність.
Ідентифікація лікарів у веб-сервісі проводитиметься на підставі переданих МОЗ до ПФУ відомостей про заклади охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної практики. У свою чергу інформація у МОЗ накопичуватиметься на підставі даних Національної служби охорони здоров’я про укладені договори із закладами охорони здоров’я.
Міністр КМУ Дмитро Дубілет виділив кілька причин впровадження електронних лікарняних:
Навколо лікарняних відбувається багато шахрайства. Їх можна купити в інтернеті за 200 грн. Бізнес та держава витрачають на фейкові лікарняні мільярди гривень на рік.
Тепер, коли вони будуть в електронній формі, підробляти їх без участі лікаря буде неможливо. А лікарям виписувати фейкові листки буде складніше, бо тепер все автоматично фіксується та аналізується у єдиній електронній системі.
Громадянам можна буде не відвідувати лікарню окремо, щоб закрити лікарняний. Лікар ставить строк лікарняного за замовченням і він може закриватись без додаткового візиту (візит потрібен, якщо строк інший).
Інформація у фонд та до роботодавця передається автоматично, без довгого колообігу паперових бланків.
З новою системою бланки листків непрацездатності не будуть потрібні.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.