Електронний трудовий договір: що передбачає прийняття законопроекту № 2260
Новини
20.12.2019
Електронний трудовий договір: що передбачає прийняття законопроекту № 2260
Верховна Рада України 6 грудня 2019 року прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань державної служби та електронного документообігу». 17 грудня 2019 року Закон направлено на підпис Президенту.
Метою проекту Закону є визначення єдиних підходів у сфері державної служби у державних органах та впровадження електронних форм комунікації громадян з державою. З цією метою проект Закону спрямований на приведення положень окремих законодавчих актів, що регулюють діяльність державних органів, зокрема в частині проходження державної служби, у відповідність до Закону України «Про державну службу», а також технічне уточнення його норм.
Законом внесено зміни до деяких законодавчих актів України, що регулюють діяльність окремих державних органів, зокрема в частині проходження та особливостей державної служби, врегулювання правового статусу державних службовців, повноважень керівників державної служби, виключення інституту погодження призначення керівників структурних підрозділів третіми особами, що у відповідності із нормами Закону України «Про державну службу» вилучено як суб`єктивний чинник та інструмент впливу.
Також внесено зміни, зокрема, до Кодексу Законів про працю України, «Про доступ до публічної інформації», згідно з якими письмовою формою документа є документ створений у паперовій або електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». При цьому визначено, що паперовий та електронний документ мають однакову юридичну силу.
Електронний трудовий договір
На сьогодні ст. 24 КЗпП передбачено випадки укладення трудового договору в письмовій формі. Додержання письмової форми (тобто складання документу під назвою «трудовий договір» або навіть «трудовий контракт») є обов’язковим:
при організованому наборі працівників;
при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
при укладенні контракту;
у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 КЗпП);
при укладенні трудового договору з фізичною особою (мається на увазі, коли фізособа є роботодавцем);
в інших випадках, передбачених законодавством України.
У всіх інших випадках працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця.
У разі прийняття законопроекту № 2260 з працівниками можна буде укладати письмові трудові договори в електронному вигляді. Але для цього має бути ЕЦП не тільки у керівника підприємства, а й у новоприйнятого працівника. Адже договір підписується як роботодавцем, так і працівником.
Електронна кадрова документація
Оскільки ст. 5 КЗпП вводиться для всіх видів письмових документів, які згадуються в КЗпП, то в електронному вигляді з дня набрання чинності законопроекту № 2260 можна буде складати:
всі кадрові накази та розпорядження (зокрема, щодо прийняття на роботу працівників чи їх звільнення, відрядження, надання і перенесення відпусток, переведення на іншу посаду тощо);
всі заяви від працівників (зокрема, про прийняття на роботу та звільнення, про надання відпусток та матдопомоги тощо). При порушенні трудової дисципліни працівники з ЕЦП зможуть надавати письмові пояснення в електронному вигляді;
решта документів, для яких КЗпП передбачає письмову форму (наприклад, повідомлення працівника про остаточний розрахунок при звільненні або договір про повну матеріальну відповідальність).
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.