Що робити, якщо роботодавець не виплачує працівниці допомогу по вагітності та пологах?
Новини
25.11.2019
Що робити, якщо роботодавець не виплачує працівниці допомогу по вагітності та пологах?
Як бути, якщо у компанії немає соціального рахунку і роботодавець відмовляється виплачувати допомогу по вагітності та пологах?
Призначення допомоги по вагітності та пологах відбувається на підставі листка непрацездатності, виданого відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455. Виплата допомоги здійснюється за місцем роботи в розмірі 100% від середньої заробітної плати і надається відразу за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Згідно зі ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 документи для призначення допомоги по вагітності та пологах комісією з соціального страхування розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх подачі, після чого виноситься рішення про призначення коштів або відмову в їх наданні. Про прийняте рішення заявник інформується не пізніше п’яти днів після його винесення.
Порядок фінансування Фондом соціального страхування України страхувальників визначено у ст. 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105.
Фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви.
Страхувальник відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.
Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.
Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі — окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Фінансова допомога у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується відразу за весь період декретної відпустки в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений на підприємстві для виплати зарплати.
У разі не проведення роботодавцем виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, на підставі ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст.ст. 232, 238 Кодексу законів про працю України, ст. 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» працівниця маєте право звернутися безпосередньо до суду, подавши відповідну заяву в порядку Цивільного процесуального кодексу України.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.