Товариство приймає на роботу працівників по такий схемі: заява про прийняття на роботу, наказ про прийняття на роботу, запис в трудовій книжці та повідомлення до податкової про прийняття на роботу. Чи достатньо цього для перевіряючих по праці, бо сам трудовий договір (в паперовому вигляді) не оформлюємо?
Основним документом, що регулює відносини роботодавця і працівника, є Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП), яким визначено, що трудовий договір укладають, як правило, у письмовій формі. Тобто оформлення взаємовідносин між роботодавцями та працівниками можливе як за допомогоютрудового договору (шляхом укладання у письмовій формі), так і за допомогою написання працівником заяви та видання наказу роботодавця про прийняття працівника на роботу.
Зауважимо, додержання письмової форми є обов’язковим у таких випадках:
1) у разі організованого набору працівників;
2) у разі укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
3) у разі укладання контракту;
4) коли працівник наполягає на укладанні трудового договору в письмовій формі;
5) у разі укладання трудового договору з неповнолітнім (ст. 187 КЗпП);
6) у разі укладання трудового договору з фізичною особою (яка є роботодавцем);
7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
Згідно зі ст. 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.
Додатково повідомляємо, що у Верховній Раді України 20.02.2019 р. зареєстровано законопроект № 10069 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо посилення захисту прав працівників при укладенні трудового договору та відсторонення від роботи», яким законодавець хоче ввести обов’язковість укладання всіх трудових угод у письмовій формі.
Цей практичний посібник стане у пригоді не лише кадровикам, а й роботодавцям. У виданні детально розглянуто, на що потрібно звернути увагу при прийнятті на роботу, розписано порядок звільнення працівників. Наведено низку порад і застережень, як уникнути судових спорів із працівниками щодо порушень норм законодавства при звільненні. Головне — дотримуватися всіх етапів прийняття та звільненні, грамотно оформлювати документи, і проблем не буде. Усі відповіді про прийняття та звільнення — у посібнику!