Чи може роботодавець звільнити одиноку матір, що має дітей віком до 14 років?
Новини
30.05.2019
Чи може роботодавець звільнити одиноку матір, що має дітей віком до 14 років?
Чи можливо розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з працівницею, яка має статус одинокої матері з ініціативи роботодавця?
Передусім слід зазначити, що звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років — частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
Так, звільнення одинокої матері за наявності в неї дітей віком до 14 років або дитини-інваліда, яка працює за трудовим договором, укладеним на невизначений строк, можливе лише у випадку ліквідації юридичної особи або у разі волевиявлення самої жінки (звільнення за власним бажанням відповідно до статті 38 КЗпП України) та у разі досягнення згоди сторін (звільнення за угодою сторін відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП України).
Інших варіантів законодавство не передбачає.
Щодо звільнення працівниці, яка має статус одинокої матері, якщо вона систематично спізнюється на роботу, повідомляємо, що враховуючи наведене вище, названу категорію жінок не можна звільнити як з підстав, передбачених статтями 40 (крім випадку повної ліквідації підприємства) і 41 КЗпП України, так і з інших підстав, за яких трудовий договір розривається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.
Якщо жінка порушує трудову дисципліну, до неї можуть бути застосовані інші заходи дисциплінарного стягнення такі, як догана, але звільняти її забороняється.
Цей практичний посібник стане у пригоді не лише кадровикам, а й роботодавцям. У виданні детально розглянуто, на що потрібно звернути увагу при прийнятті на роботу, розписано порядок звільнення працівників. Наведено низку порад і застережень, як уникнути судових спорів із працівниками щодо порушень норм законодавства при звільненні. Головне — дотримуватися всіх етапів прийняття та звільненні, грамотно оформлювати документи, і проблем не буде. Усі відповіді про прийняття та звільнення — у посібнику!