Як правильно прийняти двох осіб на одну штатну одиницю
Новини
21.01.2019
Як правильно прийняти двох осіб на одну штатну одиницю
Як правильно оформити двох працівників (на півставки кожного) на одну посаду?
Дуже часто в кадровій практиці зустрічається таке поняття, як «прийняти на півставки», але у Кодексі законів про працю України (далі — КЗпП) немає поняття «півставки», а є визначення режиму повного робочого часу або неповного робочого часу.
Відмінність посади від штатної одиниці
Розберемо з початку, що таке «штатна одиниця».
Штатна одиниця — це посадова одиниця, встановлена штатним розписом підприємства, яка відповідає одному робочому місцю.
Чим же відрізняється штатна одиниця від посади і чи є відмінність?
Посада — це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця, на яку покладено коло службових повноважень.
Отже, відмінність є: штатна одиниця — це кількісна складова кадрового розкладу, а посада — це коло трудових обов’язків.
Кілька штатних одиниць на одній посаді
Кількість штатних одиниць визначається за кожною посадою (професією) в межах відповідного структурного підрозділу і в цілому по підприємству залежно від потреби, планового обсягу робіт (послуг), затверджених норм праці.
Звертаємо увагу! За однією посадою може бути декілька штатних одиниць.
У штатному розписі обов’язково зазначається як посада, так кількість штатних одиниць.
Термін «ставка» походить від законодавчо визначеного терміна «тарифна ставка» і розуміється, як встановлений штатним розписом розмір винагороди основної заробітної плати за виконання встановленої норми робочого часу чи обсягу обов’язків. І в разі зміни (як зменшення, так і збільшення) тривалості робочого часу чи обсягу виконуваних обов’язків на певний відсоток пропорційно змінюється і оплата праці, тобто змінюється ставка.
Як вже було зазначено, у штатному розписі підприємства визначено чисельність працівників за кількістю штатних одиниць за кожною передбаченою штатним розписом посадою (професією). Проте кількість штатних одиниць за відповідними посадами у штатному розписі не завжди обчислюється цілим числом, наприклад у штатному розписі може бути зазначено одна штатна одиниця або 0,5 штатної одиниці.
Коли у штатному розписі зазначена одна штатна одиниця, наприклад, «кур’єр», то на цю посаду можна прийняти одну особу на повний робочий час (день або тиждень), простіше кажучи — повну ставку або якщо у штатному розписі зазначено 0,5 штатної одиниці, то тоді особу можуть прийняти на неповний робочий час (день або тиждень), тобто на половину робочого часу — півставки.
Звертаємо увагу! Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Оплата праці при неповному робочому часі провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Складаємо правильно наказ: не плутаємо формулювання
Таким чином, оформляючи на роботу працівника, у наказі зазначають: «прийняти кур’єром на 0, 5 ставки» або «прийняти кур’єром на 0,5 штатної одиниці». Але згідно трудового законодавства, таке формулювання наказу невірне. Потрібно прийняти працівника на умовах неповного робочого часу. І тоді одна особа може працювати неповний робочий час, наприклад, 20 годин на тиждень кур’єром так само, як інша особа на цій же посаді на таких же умовах. І тоді у нас виходить, що у штатному розписі є одна штатна одиниця «кур’єр», але на цій посаді працювати буде дві людини з встановлення їм неповного робочого часу, тобто по півставки кожна.
У наказі про прийняття на роботу обов’язково потрібно зазначати, що працівник прийнятий на умовах неповного робочого часу з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, вказувати суму посадового окладу на місяць та оплатою праці пропорційно до відпрацьованого часу.
Цей практичний посібник стане у пригоді не лише кадровикам, а й роботодавцям. У виданні детально розглянуто, на що потрібно звернути увагу при прийнятті на роботу, розписано порядок звільнення працівників. Наведено низку порад і застережень, як уникнути судових спорів із працівниками щодо порушень норм законодавства при звільненні. Головне — дотримуватися всіх етапів прийняття та звільненні, грамотно оформлювати документи, і проблем не буде. Усі відповіді про прийняття та звільнення — у посібнику!