За чий рахунок здійснюється оплата декретної відпустки та які строки і порядок виплати?
Новини
05.12.2018
За чий рахунок здійснюється оплата декретної відпустки та які строки і порядок виплати?
Відповідно до діючого законодавства України, зокрема статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на отримання грошової виплати по вагітності та пологах у 2018 році має кожна вагітна жінка (в тому числі неповнолітня), але розмір допомоги та порядок її отримання безпосередньо залежить від статусу одержувача. Мова йде про те — працює жінка, вчиться, є приватним підприємцем, військовослужбовцем або безробітною.
Грошові виплати призначаються за весь період декрету, за умови, що звернення за допомогою відбулося не пізніше 6 місяців від закінчення відпустки. Загальна тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (70 календарних днів до пологів і 56 днів після пологів). У разі виникнення ускладнень під час народження дитини або багатоплідної вагітності тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів, таким чином декретні виплати будуть нараховані за 140 календарних днів. Жінки, віднесені до 1–4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть розраховувати на оплату 180 днів декретної відпустки.
Призначення грошової допомоги відбувається на підставі листка непрацездатності, виданого відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455. Виплата допомоги здійснюється за місцем роботи в розмірі 100% від середньої заробітної плати і надається відразу за весь період декретної відпустки.
Згідно із ст. 32 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх подачі, після чого виноситься рішення про призначення коштів або відмову в їх наданні. В разі прийняття комісією з соціального страхування рішення про відмову у наданні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п’яти днів після винесення рішення.
Фінансова допомога у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується відразу за весь період декретної відпустки в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений на підприємстві для виплати зарплати. (ч. 2 ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Відповідно до п. 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати у разі порушення терміну сплати декретних, виплачується компенсація втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.